Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? En Açıklayıcı Anlatım

Tanıtım Yazısı

Bu kavram aslında en kısa, öz ve genel bir tabirle “bir şeyi tanıtmak için, o şey hakkında yazılan bilgilendirici yazı” olarak tanımlanabilir.

Tanıtım yazısı kavramı pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Fakat biz burada bu kavramı biraz daha özelleştirip Web siteleri açısından ve Seo bakımından tanımlayıp, inceleyeceğiz.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Özellikle web sitenizi, blogunuzu ya da iş, hizmet ve ürünlerinizi dijital platformlar üzerinden tanıtmanızı sağlayan yazılardır.

İş, hizmet ve ürünlerinizi bu yolla tanıtarak marka bilinirliğinizi artırabilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Günümüzde pek çok firma tanıtım yazıları kullanarak dijital pazarlama ve reklam yapmaktadır.

Bizim bu yazıda ele aldığımız ve asıl üzerinde durduğumuz konu ise Web siteleri ve bloglar için Seo açısından oldukça önemli olan tanıtım yazılarıdır.Seo Açısından Tanıtım Yazısı Neden Önemlidir?

Bu işlerle uğraşanlar açtıkları site ve bloglarının arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını ve çokça kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini isterler.

Dünyada her gün yüzlerce yeni site ve blogun açıldığını düşünürsek ve herkesin aynı düşünceyle ilk sıralarda olmak istediğini göz önünde bulundurursak rekabetin ne kadar fazla olduğunu görürüz.

Hal böyle olunca hem arama motorları daha kaliteli ve işe yarar site ve blogları ilk sıralara getirmek isterler hem de site ve blog sahipleri bu rekabet ortamında rakiplerini geçmek isterler.

Aslında tüm bu süreçte yapılan çalışmaları SEO olarak tanımlayabiliriz. İşte tanıtım yazıları da bu Seo sürecinde önemli yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Biz sitemizin ya da blogumuzun tanıtım yazısını daha eski, kaliteli ve iyi yerlere gelmiş sitelerde yayınlattığımız takdirde, arama motorlarına referans göstermiş gibi oluyoruz. Yani bir nevi arama motorlarına: “senin kaliteli görüp değer verdiğin bir site bana referans oluyor. Demek ki ben de kaliteliyim” mesajı vermiş oluyoruz.

Arama motorları da bu bağlantıyı göz önünde alarak bize daha iyi bir sıralama ve konum veriyor. Böylece biz de istediğimiz yerlere daha hızlı gelmiş oluyoruz.

Tanıtım Yazısını Değerli Kılan Nedir?

Tanıtım yazısı, backlink olmadan tek başına çok da bir anlam ifade etmeyecektir. Yani sizin sitenizi tanıtan ama size aktif link vermeyen bir tanıtım yazısının pek bir faydası yoktur diyebiliriz.

O yüzden tanıtım yazısının temelinde, sitenizin anahtar kelimeleri kapsamında link çıkışı sağlayacak şekilde genelde backlink almak vardır. Tanıtım yazınız ziyaretçisi, içerik görüntülenmesi ve kalitesi yüksek web sitelerinde yayınlandığında Google sizin linkinize de uğrayarak kaliteli bir web sitesi olduğunuza kanaat getirip sizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır.

Bu sebeple tanıtım yazısını değerli kılan şey, içerisinde sitenize giden backlinklerin olmasıdır. Yukarıda da ifade ettiğim gibi Seo bir süreçtir ve bir bütündür. Sitenizin ilk sıralara gelmesi için tek başına tanıtım yazısı yeterli değildir. Daha pek çok konuda çalışma yapılması gerekmektedir.

En önemli Seo çalışmalarından birisi olan ve arama motorlarından üst sıralara çıkmanızı sağlayacak yöntemlerden bir tanesi de Seo Uyumlu Makale yazmaktır. Tüm etkenler bir araya gelip, adeta bir yapboz yapar gibi bütünü oluşturacaktır.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Yazının kaliteli bir web sitesinde yayınlanması kadar bu yazının da oldukça kaliteli olması gerekir.

Kendinizi tanıtmak için anahtar kelimelerle dolu ama anlamsız cümlelerle tanıtım adına ifadeler yazdığınız kötü bir içerik, size fayda yerine daha çok zarar verecektir. Bir tanıtım yazısı yazarken bilgi verici olmasına dikkat etmek, anahtar kelimeleri yerli yerinde kullanmak ve yazının SEO kriterlerine uygun olmasına da oldukça dikkat etmek gerekir.

Yazacağınız yazı tamamen özgün olmalıdır. Yani bir başka yerden kopya içerikle tanıtım yazısı almak ya da vermek iyi olmayacaktır.

Yazdığınız yazı ne kadar çok görüntülenme alırsa hem içerikleriniz arama motorlarında üst sıraya çıkar hem de o web sitesinden linkiniz aracılığıyla yeni ziyaretçi elde etmiş olursunuz. Ayrıca burada tanıtım yazısı yaptığınız siteden herhangi bir yeni ziyaretçi gelmese bile önemli değildir. Çünkü ziyaretçiler fark etmese bile arama motorları aradaki bu bağlantıyı fark edeceklerdir ki asıl önemli olan da budur.

Tanıtım yazısı ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır. Ortalama olarak 200 – 500 kelime aralığındaki yazılar ideal uzunlukta sayılabilir.

Bir tanıtım yazısında link çıkışını ortalama olarak 150 kelimede 1 link olarak ayarlamanız da önemlidir. Bir yazıda ortalama 3’ten fazla linkin olması içeriğin kalitesini düşürecektir. Aynı zamanda hedeflenen kelime üzerinden link çıkışı olmalıdır.

Kendi siteniz için verdiğiniz tanıtım yazısında yalnızca size yönlendiren linkler olmalıdır. Bu linklerin haricinde başka sitelerin linkini de koymamaya çalışmalısınız. Yani hangi sitenin tanıtımı yapılıyorsa sadece ona bağlantı verilmelidir.

Bir tanıtım yazısı yazmaya karar verirken konunuzun sizin anahtar kelimelerinize uygun olmasını ve ilgi çekici bir içerik olmasını sağlamanız gerekiyor. Ziyaretçilerin dikkatini çekip yazıyı okuttuğunuzda reklam olduğunu hissettirmeden kendinizi de tanıtarak, sizin içeriklerinizi merak edip linkinize gelmelerini sağlamanız gerek.Tanıtım yazısı için önemli olan bir diğer kriter de görsel kullanımıdır. Yazdığınız yazıya uygun bir görsel bulmanız ve bunu optimize etmeniz gerekiyor. Böylece görsel aramalarında da avantaj sağlamış olursunuz.

Bir tanıtım yazısı yazarken en çok zorlanacağımız şey anahtar kelimelerimize uygun ilgi çekici bir konu bulmak olacaktır. Bu konuda da bir iki örnek vererek aklınızda canlandıralım.

Sektörünüzün kemer imalatında olduğunu düşünüp biraz zor bir örnek verelim. Bu tarz konularda biraz hayal gücünüzü kullanmanız ve yazıyı görecek çoğu kişinin ilgisini çekebilecek bir başlık ve içerik üretmeniz gerekiyor.

Mesela tanıtım yazımızın başlığı şu olabilir: “ 2020’nin En büyüleyici Kemer Kombinleri.”  Bu başlıkta bir yazı yazarak giyim, moda türünde içerik yayınlayan bir sitede tanıtım yazınızı yayınlayarak o modellerdeki ürünlerinizi linkleyerek tanıtabilirsiniz. Bu içerikteki bir yazı içinde “kemer ya da kemer kombinleri” kelimeleri üzerinden link çıkışı sağlanabilir.

Veyahut biraz daha soyut bir kavram düşünürsek sizin web sitenizin SEO veya web site tasarımı üzerine bir site olduğunu varsayalım. Yine anahtar kelimelerinize uygun bir şekilde “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” gibi bir yazı yazarak aralarda püf noktalardan da bahsederken kendi sitenizi linkleyebilirsiniz. Ziyaretçiler o püf noktanın ayrıntılarını merak ederek sizin alakalı yazınıza gelebilir ardından sizin diğer içeriklerine göz atabilir.

Tanıtım Yazısı Nerelerde Yayınlanabilir?

Çoğu acemi kişi ücretsiz ilan ve tanıtım yazısı yayınlayan sitelerde yayınlamaktadır. Fakat tanıtım yazılarınızın verimli olması için yazarın ve yazının kaliteli olması gerektiğini söylemiştik.

Aynı şekilde tanıtım yazımızın kalitesi kadar kaliteli içeriklere sahip bir siteden yayınlanması gerekmektedir. En çok düşülen yanlışlardan biri piyasadaki tüm ücretsiz tanıtım yazısı yayınlayan sitelerde tanıtım yazısı yayınlayarak sitemizi uçurmaktır.

Ne kadar çok tanıtım yazısı ve backlink olursa o kadar iyi olur fakat kalitesiz sitelerden tanıtım yazısı ve backlink almak da bir o kadar zararlı ve kötü olur. Zira her siteden backlink alma düşüncesi sizi Google tarafından spam listelerine eklenilmeye kadar itebilir. Onun için yayınlayacağınız sitenin spam veya kalitesiz bir site olmamasına dikkat etmeniz gerek.

Gerekirse az siteden tanıtım yazısı ve backlink alın ama size link veren siteler kaliteli ve güvenilir olsun. Yani 10 tane 10 kuruş da 1 TL eder, 2 tane 50 kuruş da 1 TL eder. Ama 10 kuruş ve 50 kuruşun değeri aynı değildir.

Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Kaliteli Yazar veya Web Site Nasıl Bulunur?

Maliyeti göğüsleyip kaliteli tanıtım yazısı yazdırmak isteyen ve arama motorlarında yükselmek isteyen çoğu kişi bu yola başvurabilir.

Tanıtım yazısı yazdırmak ve yayınlatmak için pek çok site bulabilirsiniz. Sırf bu işler için açılmış siteler bile bulunuyor. O sitelerden güvendiklerinize başvurabilirsiniz. Ya da etrafınızda bu işlerle uğraşan kişiler varsa onlara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sizin takip ettiğiniz ve kaliteli olduğuna bizzat şahit olduğunu sitelerden de yine tanıtım yazıları alabilirsiniz. Son olarak da bazı webmaster forumlarından bu işi yapan kişilere ulaşabilirsiniz. Bu konuda wmaraci, r10.net gibi forum sitelerinden bulabilirsiniz.

Tanıtım Yazınızı pekbilir.com’da Yayınlatabilirsiniz

Nisan 2020 tarihinden beri yayında olan ve sürekli olarak güncel, kaliteli ve özgün içerikler paylaşan sitemizde ücretli tanıtım yazısı yayınlatabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için sitenin iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Formu doldururken konu kısmına “Tanıtım Yazısı” yazmanız gerekmektedir. Mail ve iletişim bilgileri gönderdikten sonra tarafınıza geri dönüş yapılacaktır ve anlaşma sağlanması halinde yazı yayına alınacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir