Pirinç Sabunu İle Kükürtlü Sabun – Benzerlik ve Farkları

Pirinç Sabunu ile Kükürtlü Sabun Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

Pirinç sabunu ile Kükürtlü sabun.

Daha önceki iki farklı yayında kükürtlü sabunun faydaları ve zararları ile pirinç sabununun faydaları ve zararlarını detaylı olarak inceleyip yazmıştık. Bu yazıda da bu iki sabun arasındaki benzerlik ve farklılıkları, kendi tecrübelerimden de yararlanarak bir araya getirdim.

Önceki yazıları okumak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Pirinç sabunu ne işe yarar – faydaları nelerdir?

Kükürtlü sabun faydaları ve zararları nelerdir?

Pirinç Sabunu ile Kükürtlü Sabun Arasındaki Benzerlikler

– Her iki sabun da ciltlerde ve saçlarda rahatlıkla kullanılabilip etkili bir temizlik sağlıyor.


– Kullanım sonrası cildin derinlemesine temizlendiği, cildin nefes aldığı hissediliyor.


– Her iki sabun da sivilceler için oldukça etkili olmakla birlikte pirinç sabununun bu konuda daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu benim kendi tecrübeme dayanıyor fakat bir başkası için tam tersi de olabilir.


– Her iki sabun da cildin daha sağlıklı canlı görünmesine yardımcı olur.


– Her iki sabunun fiyatı da gayet makul ve ulaşılabilir. Örneğin ben pirinç sabunu ile kükürtlü sabun için Thalia marka kullanıyorum ve her ikisi de 10’ar TL fiyat ödeyerek alıyorum.Pirinç Sabunu ile Kükürtlü Sabun Arasındaki Farklar

– Pirinç sabunu kırık beyaz bir renkte iken kükürtlü sabun biraz daha hardal sarısı rengindedir.


– Pirinç sabununun kokusu daha hoş ve ferah iken kükürtlü sabunun kokusu biraz daha rahatsız edici olabilir. Çünkü kükürt elementinin kendisinin kokusu rahatsız edicidir.


Sabun yapılırken çeşitli yöntemlerle bu koku giderilmeye çalışılsa da mutlaka kükürt kokusu kalmaktadır. Kimi kullanıcılar için çok rahatsızlık verirken kimiler içinse dayanılmaz değildir. Örneğin benim için çok fazla dayanılmaz değil.


– Pirinç sabunu kullanım sonrası ciltte kuruluk oluşturuyor. Yani cilt daha gergin ve kuru hissediliyor. Fakat kükürt sabununda kullanım sonrası bu kuruluk hissi daha az yaşanıyor ve cilt biraz daha nemli kalıyor.


– Pirinç sabunu cildi beyazlatmaya daha etkin bir şekilde yardımcı oluyorken, kükürtlü sabunda bu durum söz konusu değil. En azından çok daha az etkili olduğunu söyleyebilirim.


İlginizi Çekebilir: Pirinç Sabunu Cildi Beyazlatır Mı?

– Kendi gözlemlerime göre pirinç sabunu ciltte daha fazla derinlere nüfuz edebiliyor. Yani sabunu kullandıktan sonra cilt daha fazla emilim yapıyor. Fakat kükürt sabunu bu konuda biraz daha az emiliyor gibi geldi bana.


Zira kullanım sonrası temizliği derecelendirecek olursam pirinç sabunu %90 ise, kükürtlü sabun %80 diyebilirim. Tabiî ki bu durum benim cilt yapımla ilgili olabilir. Bir başkası için farklı bir etki görülebilir.


– Pirinç sabunu kullanım sonrasında ciltte yanma, hafif kızarıklık gibi etkilere bağlı olarak terleme hissi olabiliyor. Fakat kükürt sabunu terleme karşıtı ve terlemeyi geciktirici olarak biliniyor.


– Pirinç sabunu genelde cilt temizliği için kullanılır. Saçlar için kullanılmasında bir sakınca yoktur. Fakat bu konuda kükürtlü sabunun saça faydalarının daha çok olduğu bilinmektedir. Ayrıca kükürt sabununun bitlenmeye iyi geldiği de bilinmektedir.

Sonuç Olarak:

Her iki sabunu da kullanan birisi olarak aralarındaki benzerlikleri ve farkları yazmaya çalıştım. Ben dediğim gibi iki sabun için de Thalia marka sabunlar kullanıyorum. Fakata araştırmalarıma göre farklı markalardaki sabunların etkileri biraz daha değişiklik gösterebiliyormuş.

Her markanın kullandığı maddeler ve içeriklerindeki oranlar aynı olmadığı için etkileri de aynı olmayabilir. O yüzden güvenilir markalardan ve bilindik yerlerden sabun almak daha doğru olacaktır.

Ben Pirinç Sabunu ile Kükürtlü Sabun için Thali markasını öneririm. Fakat sizin kullanıp da memnun kaldığınız ya da memnun kalmadığınız markalar varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Böylece en etkili ve faydalı markaları tespit edebiliriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir