Pirinç Sabunu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Pirinç Sabunu

Pirinç sabunu uzun yıllardır kullandığım ve tanıdığım herkese sıklıkla tavsiye ettiğim doğal bir üründür. Pirinç sabunu kullananların da olumlu yorumlarına pek çok kez şahitlik ettim. Şimdi bu doğal güzellik ürününü yakından tanıyalım. Pirinç sabunu nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi başlıklar altında detaylıca inceleyelim.

Pirinç Sabunu Nedir?

Ham madde olarak pirinç kullanılan, pirinç yağı, pirinç tozu, zeytinyağı gibi çeşitli faydalı etkenlerle birleştirilerek özel olarak üretilen, genelde beyaz ve kırık beyaz renklerinde olan doğal bir sabun türüdür.

Cilde olan faydaları nedeniyle hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilip kullanılmaktadır.

Pirinç Sabunu Ne İşe Yarar?

Her şeyden önce bir temizlik ürünü olduğu için cilt temizliğinde kullanılır ve bu konuda oldukça iyi olduğunu özellikle belirtmeliyim. Bunun yanı sıra cildi beyazlatmaya, ciltteki yağları azaltmaya, cilt lekelerini gidermeye, sivilceleri ve sivilce lekelerini temizlemeye yarar.

Ayrıca hoş kokusu ile temizlik ve ferahlık hissi verir. Kullandıktan sonra cildinizin nefes aldığını hissedebilirsiniz.

Şimdi kısaca değindiğim pirinç sabununun faydalarını aşağıda detaylı olarak açıkladım. Okuyup daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.


Pirinç Sabununun Faydaları Nelerdir?

⇒Mükemmel Cilt Temizliği Sağlar: İçerdiği doğal bileşenler sayesinde ve en nihayetinde bir sabun olması nedeniyle cildi çok güzel temizliyor. Her cilt tipi için uygun olmakla beraber özellikle yağlı ciltlerde bu temizlik daha çok fark ediliyor. İlk kullanımla beraber cildinizin ne kadar temizlendiğini ve gözeneklerin açıldığını gözlemleyebilirsiniz.

Kırışıklıklara İyi Gelir:  Yüzdeki kırışıklıkların önlenmesinde ve var olan kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Yüzünüzü pirinç sabunu ile yıkadıktan sonra cildinizin gerildiğini ve kırışıklıkların azaldığını hissedebilirsiniz.

Elbette ki ciltteki kırışıklıkları tamamen bitirdiği söylenemez. Fakat gözle görülür bir etki oluşturur. Ben de kullandığım zamanlarda göz çevresindeki kırışıklıkların daha az belirgin olduğuna şahitlik ediyorum.

⇒Cildi Beyazlatır: Bu konuyu daha önce yazmış oldum bir yazıda detaylı olarak anlattım. Burada kısaca bahsedeyim. Evet cildi beyazlatma etkisi vardır. Düzenli kullanımla cildinizdeki beyazlığı fark edebilirsiniz. Daha önce yazmış olduğum “pirinç sabunu cildi beyazlatır mı” başlıklı yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

⇒Cildin Renk Dengesini Düzenler: Cildi beyazlatmasının yanı sıra cildin renk dengesinin düzenlenmesine de katkı sağlar. Yani farklı cilt tonlarında cildin doğal rengini bulmasına yardımcı olur.

⇒Sivilce ve Siyah Noktalara Karşı Etkilidir: Sivilce ve siyah noktaların oluşumunda pek çok faktör olmakla beraber cilt temizliği ve vücuttaki yağ oranları da oldukça etkilidir. Cilt temizliğinde çok etkili olduğu için sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde ve oluşumunun engellenmesinde fayda sağlar.

Bu sabun ile tanışmam da yüzümde çıkan sivilceler sayesinde olmuştu. Alnımda çıkan çok sayıda sivilce ve yağlı noktalar için bir yakınımın tavsiyesi ile pirinç sabunu ile tanışmıştım. O günden sonra hem sivilcelerden ve yağlı noktalardan kurtuldum hem de cildimin rahat nefes aldığını hissettim.

⇒Cildin Nem Dengesini Korur:  Sabunun cildi nemlendirme özelliği yoktur. Aksine kullanım sonrası ciltte kuruluk hissi verir. Fakat ister bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirebilirsiniz isterseniz de kendi haline bırakabilirsiniz. Sonraki süreçte cildin nem dengesini bulmasına yardımcı olur ve nem dengesini korur.

⇒Cilde Parlaklık Verir: Bizzat gözlemlediğim ve bizzat gözlemleyebileceğiniz faydalarından birisi de cilde parlaklık vermesidir. Düzenli kullanımla cildi parlatır ve canlılık verir.

⇒Cilt Sağlığını Korur: Doğal olması şartıyla cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. İçeriğini bilmediğiniz ağır kimyasal maddeler kullanmaktansa doğal bir pirinç sabunu kullanmak daha iyi olacaktır.

⇒Zararlı Güneş Işınlarına Karşı Koruyucu Etkisi Vardır: Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlar.

Pirinç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Pirinç sabunun daha çok yüz temizliği için kullanıldığını varsayarak burada yüz temizliğinde nasıl kullanıldığını anlatacağım. Vücudunuzun diğer bölgelerine de benzer şekilde uygulayabilirsiniz.

– Sabunun bir sabah bir akşam olmak üzere günde 2 kere kullanılması tavsiye edilir.

– Öncelikle yüzünüzü normal su ile yıkayın (Mümkünse ılık olması tavsiye edilir)

– Daha sonra pirinç sabununu biraz su ile ister elinizde köpürtüp yüzünüze köpüğünü sürün, isterseniz de doğrudan sabunu yüzünüze sürüp köpürtün.

– Gözler ve göz çevresi hariç olmak üzere yüzünüzün her tarafına bolca sabun ulaştırın.

– Daha sonra parmaklarınızla masaj yapar gibi yüzünüzdeki köpükleri cildinize yedirin. Hassas ve küçük daireler çizerek yüzünüzün her yerine ulaştırın. Özellikle siyah nokta olan yerlere ve sivilce olan yerlere iyice uygulayın.

– Her tarafa köpük ulaştığına emin olduktan sonra bırakın ve cildinizin sabunu emmesine izin verin. Ortalama olarak 5 dakika kadar yüzünüzde bir maske gibi kalsın. Bu sürede cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz.

– Son olarak bol su ile yüzünüzü yıkayın.Pirinç Sabununun Zararları Nelerdir?

Eğer aldığınız ürün doğal bir ürünse ve içerisinde zararlı kimyasallar yoksa bir zararının olduğu söylenemez. O yüzden alacağınız pirinç sabununun içeriğine dikkat etmelisiniz ve güvenmediğiniz yerlerden ve güvenmediğiniz markalardan almamalısınız.

Bu zamana kadar pirinç sabunu kullananlardan zararı olduğuna dair herhangi olumsuz bir yorum duyup okumadım. Fakat cilt tiplerine göre ve bazı kişilerin alerjen hassasiyetine bağlı olarak bazı ufak yan etkiler görülebilir.

Ciltte yanma, kızarıklık, kaşıntı gibi küçük etkiler görülebilir. İlk kullanımdan sonra cildinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Eğer herhangi bir sorun olduğunu gözlemlerseniz kullanmayı bırakmanız faydanıza olacaktır.

Pirinç Sabunu Yüzde Soyulma – Kuruluk Yapar Mı?

Bu sorunun cevabı aslında sizin cilt yapınızla ilgilidir. Eğer yağlı ya da karma bir cilt yapınız varsa soyulma ve kuruluk yapmayacaktır. Fakat çok kuru bir cildiniz varsa ya da cilt soyulmasına neden olan bir rahatsızlığınız varsa soyulma ve kuruluk yapabilir. O yüzden cilt tipinize dikkat ederek kullanmalısınız.

İlk kullanımdan itibaren cildinizi gözlemleyip herhangi bir soyulma ve kuruluk olup olmadığına bakabilirsiniz. Olumsuz bir etki görürseniz bırakmanız tavsiye edilir. Fakat olumlu sonuçlar alırsanız devam edebilirsiniz.

Hamileler ve Bebekler  Kullanabilir Mi?

Yukarıda da açıklandığı gibi doğal ve güvenilir bir pirinç sabununun bir zararı yoktur. Hamilelik sürecinde ve doğum sonrası emzirirken pirinç sabunu kullanabilirsiniz.

Yine bebeklerin cildi için de pirinç sabunu kullanılabilir. Fakat bebeklerde kullanacağınız zaman daha dikkatli olmanız tavsiye edilir. Kendi cildinizde uzun süre pirinç sabununu bekletiyorken bebeklerde bu sürenin daha kısa tutulması iyi olacaktır.

Bebekler için herhangi bir yan etkisi olup olmadığını küçük bölgelere yapacağınız uygulamalarla deneyebilirsiniz. Bir yan etkisi olmadığını gözlemlediğiniz sürece bebeğiniz için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hangi Marka Pirinç Sabunu Almalıyım?

Piyasada pek çok pirinç sabunu markası bulunuyor. Bunlar içerisinde en iyisini bulmak etkili sonuç verecektir.

Ben yıllardır Thalia maka pirinç sabunu kullanıyorum ve çok memnunum. Daha önce (ismini hatırlamadığım) başka bir marka pirinç sabununu deneyimim oldu. Thalia pirinç sabununun verdiği etkiyi o markada görememiştim.

Kısacası bir kullanıcı olarak Thalia marka pirinç sabununu tavsiye ederim.

thalia-pirinc-sabunu

Pirinç Sabunu Fiyatları?

Piyasada farklı markalarda farklı fiyatlara pirinç sabunu satılmaktadır. Alacağınız markaya göre fiyatlar değişmekle beraber ortalama olarak bir sabunun fiyatı 10-20 TL aralığında değişmektedir.

Ben kullanmış olduğum Thalia pirinç sabununu yıllardır 7-10 TL aralığında satın alıyorum. Fakat zaman içerisinde fiyatlarda artış olmuş olabilir.

Pirinç Sabunu Nerede Satılır?

Günümüzde bu sabuna ulaşmak oldukça kolay. Bulunduğunuz bölgedeki bir aktardan, eczaneden ya da bitkisel ürünler satan bir iş yerinden bulup alabilirsiniz.

Eğer doğrudan ulaşıp alamıyorsanız internetten sipariş verebilirsiniz. Bilinen ve güvenilir sitelerden alışveriş yapabilirsiniz.

Sonuç Olarak:

Pirinç Sabunu ne işe yarar ve faydaları nelerdir başlığı altında detaylı olarak inceledik. Kendim de kullandığım için gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

Sizler de pirinç sabunu hakkındaki yorumlarınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Siz kullandınız mı? Bu yazıdan sonra kullanmaya başlayan oldu mu? Fayda veya herhangi bir zararını gördünüz mü? Hangi marka kullanıyorsunuz? Yorumlar kısmına bu ve benzeri soruların yanıtlarını da yazarsanız çok memnun olurum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir