Pirinç Sabunu Cildi Beyazlatır Mı?

Pirinç sabunu doğal, etkili ve fiyat olarak da makul bir sabun olması nedeniyle hem kadınlar hem de erkekler için oldukça tercih edilen bir cilt bakım ürünüdür. Sağlık ve güzellik için kullanılsa da pirinç sabununun bir diğer özelliği ise cildi beyazlatmasıdır diyebiliriz.

Peki pirinç sabunu cildi beyazlatır mı gerçekten? İşte bu yazıda sorunun yanıtlarını arayacağız.

Pirinç Sabunu Cildi Beyazlatır Mı?

Evet, pirinç sabununun bir faydası ve özelliği de cildi beyazlatmasıdır. Yani pirinç sabunu cildi beyazlatır. Fakat bu beyazlatmayı detaylandırmakta fayda vardır.

Çünkü kullanım koşulları ve fiziksel bazı etkenler pirinç sabununun bu beyazlatma özelliği üzerinde çeşitli etkiler göstermektedir.

 

Cilt Tipi Önemlidir:
Pirinç sabunu cildi derinlemesine temizlemesi yönüyle özellikle yağlı ciltler için tavsiye edilir. Bu yüzden eğer yağlı bir cilde sahipseniz ve siyah noktalarınız varsa pirinç sabunu kullanmak cildinizi ciddi anlamda beyazlatacaktır ve temizlik hissi verecektir.

Çünkü cilt üzerindeki gözenekleri açarak cildin nefes almasına, daha temiz görünmesine ve dolayısı ile beyazlamasına katkı sağlayacaktır. Bu farkı ilk kullanımdan itibaren gözlemleyebilirsiniz.

Zira benim cildim de yağlı bir cilt tipine sahip. Pirinç sabunu kullandığım zamanlar hem cildimin daha temiz ve ferah olduğunu hissediyorum hem de nispeten daha beyaz olduğunu gözlemliyorum.

Coğrafya Kaderdir:
Coğrafya – Pirinç Sabunu – Cilt Beyazlatma… Bu başlıklar birbiri ile alakasız gibi görünse de yaşanılan coğrafya da pirinç sabununun beyazlatıcı etkisini göstermesinde etkilidir.

Örneğin güneşin bol olduğu ve bol güneş altında kalmak zorunda olduğunuz bölgelerde bu beyazlığı daha az fark edebilirisiniz. Her ne kadar pirinç sabunu cildinizi temizleyecek olsa bile, güneş yanığı gibi kararmaları tamamen önleyip cildinizi beyazlatamayacaktır. Fakat yine de pirinç sabunu kullanmak faydalı olacaktır. Daha fazla kararmayı engelleyecektir ve nispeten beyazlık sağlayacaktır.Yaptığınız İş Bir Etkendir:
Eğer kirli bir ortamda çalışmak durumunda kalıyorsanız pirinç sabunu hem cildinizi temizlemeye hem de beyazlatmaya yardımcı olacaktır. Fakat yeniden kirleneceği için bu etki nispeten daha az olacaktır.

Ayrıca sürekli evde duruyorsanız ve dışarısı ile pek temas halinde değilseniz pirinç sabununun cildi beyazlatma etkisini daha iyi göreceksiniz. Çünkü evde kaldığınız sürece güneş ışınlarına ve diğer etkilere maruz kalmayacağınız için cildiniz doğal olarak temiz ve beyaz kalacaktır. Üstüne bir de pirinç sabunu kullanırsanız o beyazlatıcı etkiyi daha iyi göreceksiniz.

Bizzat yaşamış olduğum bir örnek bu söylediklerimi kanıtlar niteliktedir. Geçtiğimiz sene uzun süre evde kalıp tedavi olmak ve aynı zamanda ders çalışmak zorunda kaldığım zamanlarda dışarıya pek çıkmıyordum ve doğrudan güneş altında kalmıyordum. Bu yüzden cildim doğal olarak temiz ve beyaz kalıyordu.

Üstelik bir de düzenli olarak pirinç sabunu kullanınca gözle görülür bir temizlik ve beyazlık olmuştu. Bir süre sonra dışarı çıktığım zaman, beni gören bazı insanlar bu değişimi kendileri ifade ederek cildimi beyazlatmak için ne kullandığımı sormuşlardı. Ben de bu beyazlığın sırrının pirinç sabununa bağlı olabileceğini ifade etmiştim.

Sonuç olarak:
Pirinç sabunu cildi beyazlatır fakat bu beyazlığın ortaya çıkması çeşitli faktörlere bağlıdır. Eğer şartlar sizin için uygunsa pirinç sabunu cildinizi beyazlatacaktır. Bunu test etmenin en iyi yolu da bir pirinç sabunu alıp denemektir.

Bir de pirinç sabunundan beklenen beyazlık ne olmadır? Bu da önemlidir. Zira yapı olarak esmerseniz ya da koyu renkli bir cilde sahipseniz bu sabunu kullanarak bembeyaz bir cilt hayal etmeniz elbette doğru olmayacaktır. Ya da normal bir cilde sahip olsanız bile bu sabun sizin cildinizi bembeyaz bir hale getirmeyecektir.

Fakat düzenli kullanımla cildin beyazlatılmasına ve daha temiz ve parlak görünmesine katkı sağlayacaktır. Bu farkı gözlemlemenin en iyi yolu da yukarıda ifade edildiği gibi bir tane satın alıp test etmektir.

Pirinç sabunu Faydaları başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Pirinç sabunu cildi beyazlatır mı sorusunun cevabını sizler de yorum kısmına yazabilirsiniz. Siz kullandınız mı? İstediğiniz gibi bir beyazlık gözlemleyebildiniz mi? Yorumlar kısmına yazabilirsiniz.


Pirinç Sabunu Cildi Beyazlatır Mı?” için 2 yorum

 • 12 Nisan 2020 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  Hocam ilk sürdüğünüzde yüzünüz beyaz görünüyo sabundan dolayı, iki üç kere su çalınca yüzünüze o beyazlık gidiyo tabi 🙂

  Yanıtla
  • 19 Nisan 2020 tarihinde, saat 22:03
   Permalink

   Pirinç Sabununu yüze sürdüğünüzde oluşan beyazlık kadar olmasa da düzenli kullanımla belli oranda bir beyazlık elde edebilirsiniz. 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir