Pedagojik Formasyon Kalktı Mı – 2020 –

Pedagojik formasyonun kaldırılacağına dair uzun süredir söylentiler ve tartışmalar vardı. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuda daha net bilgiler verdi. Bakan Selçuk pedagojik formasyon eğitiminin kaldırılacağını ve artık üniversitelerden haricen bir formasyon sertifikası alınmasına gerek olmayacağını duyurdu.

Peki Şuan Formasyon Kalktı Mı?

Bu sorunun cevabını bakanın ve bakanlığın açıklamalarıyla birlikte görelim.

Şubat ayı içerisinde yapılan grup toplantısında Bakan Selçuk: “Daha önce duyuru yaptık. Formasyon almayın dedik. Çok net söylüyorum önümüzdeki yıl formasyonu baz almayacağız.” Şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu açıklamanın üzerine pedagojik formasyon konusunda bir belirsizlik ortaya çıktı. Öğretmen adayları, formasyon eğitimi alanlar, almayanlar ve mevcutta eğitim görenler ne yapacaklarını bilemez hale geldiler.

Bu konuda resmi bir açıklama beklenirken 22 Şubat 2020 tarihinde MEB’in resmi internet sitesinde yer alan bir duyuruda “hiç kimsenin formasyon almasına ihtiyaç yok” şeklinde bir açıklama yayınlandı. Açıklamanın devamında Bakan Selçuk’un:

“MEB sadece sınavı kazananlara, ücretsiz olarak yeni paradigmadaki formasyon içeriğini verecek. Formasyona devam edenler bunu bitirecek. Takvimimizi açıkladık. Takvim içerisinde kazanan herkese özel yeni formasyonu ücretsiz olarak vereceğiz” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın tam metni için MEB bağlantısını kullanabilirsiniz.


Yani buradan anladığımız kadarıyla bundan sonraki süreçte öğretmen olmak isteyenlerin ayrıca bir pedagojik formasyon eğitimi almasına gerek yok. Öğretmen adayları sınava girecek ve yüksek puan alıp atanmayı hak eden adaylara daha sonrasında MEB aracılığıyla özel bir pedagojik formasyon eğitimi verilecek.

Bu verilecek eğitimin nasıl olacağı henüz tam olarak belli olmamakla beraber MEB’in YÖK ile ortak olarak oluşturduğu bazı modelleri olduğu ve bunun üzerinde çalıştığı biliniyor. “Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” adı altında bir süreç içerisinde gerçekleşecek.

Bu programla birlikte “Hizmet öncesi eğitim, hizmet içi eğitim, yüksek lisans ve uygulamalı eğitim” gibi farklı eğitim modelleri ile pedagojik formasyon sürecinin tamamlanması planlanıyor. Fakat kesin bir resmi açıklama olmadığı için şuan itibariyle sürecin nasıl olacağını bilmiyoruz.

Formasyona dair aynı sorunu yaşayan biri olarak geçtiğimiz günlerde CİMER üzerinden MEB İletişim Daire Başkanlığına kendi durumumu yazılı olarak beyan ettim. Şuan bazı özel sebeplerle formasyon belgemin olmadığını, fakat ek atama sürecinde sıralamanın bana geldiğini ve atanmamın kuvvetle muhtemel olduğunu ifade ettim. Formasyonun kalkıp kalkmadığına dair resmi ağızdan bir açıklama istedim.

Birkaç gün sonra bana gelen bilgi mailini olduğu gibi burada paylaşıyorum.

 

pedagojik-formasyon-kalktı-acıklaması

Bu gelen resmî cevaptan da anlaşılacağı üzere henüz formasyonun kalkmadığı görülüyor.

Sonuç olarak Pedagojik Formasyon Hakkında:

Şunu ifade edebilirim. MEB önümüzdeki süreçte pedagojik formasyonu kaldıracak. Ama bu işlem henüz resmi olarak gerçekleşmedi. Ek atama sürecinde formasyon şartı aranıp aranmayacağı da henüz net olarak belli değil.

Önümüzdeki günlerde formasyonun kalktığına dair resmi bir açıklama gelirse kesin olarak kalktığı o zaman anlaşılmış olacak. Ayrıca yeni yapılacak ek atama sürecinde “sözleşmeli öğretmen alım şartları” içerisinde formasyonun kalktığına ya da kalkmadığına dair bir açıklama gelirse de yine bu karışıklık tam olarak netleşmiş olacak.

Hem kendi adıma hem de formasyon sürecinde kafa karışıklığı yaşayanlar adına en kısa sürede resmi bir açıklama gelmesini ve pedagojik formasyon karmaşasının bitmesini temenni ediyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir