Kükürtlü Sabun Saça ve Cilde Faydaları

Kükürtlü sabun ya da kükürt sabunu saça ve cilde olan faydaları sebebiyle hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilerek kullanılıyor. Aynı zamanda sivilce ve cilt yağlanmalarına doğal bir çözüm sunması sebebiyle de özellikle tavsiye ediliyor.

Bu yazıda hem kendi tecrübelerimden yararlanarak hem de farklı kaynaklardan araştırmalar yaparak kükürtlü sabunun cilde ve saça olan faydalarını bir araya getirdim.

Kükürtlü sabun nedir, ne işe yarar? Saça ve cilde faydaları nelerdir? Kükürt sabunu zararlı mıdır? Nerede satılır gibi soruların yanıtlarını hep birlikte görelim.

Kükürtlü Sabun Ne Demek – Ne İşe Yarar?

En basit tanımla kükürtlü sabun, kükürt elementi ile doğal sabun özlerinin bir araya getirilmesi ile elde edilen, genellikle hardal sarısı renginde ve hafif kükürt kokusu olan bir sabun türüdür.

İçindeki kükürt oranı farklı markalara göre değişiklik göstermekle beraber genel olarak %10 civarında bir kükürt kullanılır. Aynı zamanda kükürt kokusunu bastırmak için çeşitli maddeler kullanılır. Kimine göre rahatsız edici, kimine göre de katlanılabilir bir kokusu vardır.

Kükürtlü sabun hem cilt için hem de saçlar için kullanılmaktadır. Özellikle saç yağlanmalarının çözümünde, ciltteki sivilcelerin giderilmesinde, cilt yağlanmalarının önlenmesinde ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Kükürtlü Sabunun Cilde Faydaları

Etkili Bir Temizleyicidir: Doğal bir sabun olması ve kükürtle zenginleştirilmesi nedeniyle etkili bir cilt temizliği sağlar. Ciltteki gözenekleri açar, cildi derinlemesine temizleyip, arındırır. Cildin nefes almasını sağlar.


Ciltteki Ölü Tabakayı Temizler: Etkili temizlik özelliği sayesinde ciltteki ölü tabakanın temizlenmesini ve cildin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda hafif kurutucu olması sebebiyle cilt üzerindeki deride küçük soyulmalar ve dökülmelere sebep olabilir. Böylece ciltteki ölü deriler atılmış olur.


Sivilceler ve Siyah Noktalar İçin Etkilidir: Kükürtlü sabun ciltteki yağ tabakasını temizleyip, yağlılık oranını azaltıp gözenekleri açtığı için sivilceler ve siyah noktalar için etkilidir. Özellikle ergenlik sivilcelerinin giderilmesinde doğal bir çözüm olarak kullanılabilir.


Cildin Nem Dengesini Korur: Bu sabun cildi temizlerken aynı zamanda cildin nem dengesini de sağlamaktadır. Zira bazı sabunlar temizlik sonrası ciltte kuruluk hissi verirken, kükürtlü sabunda bu durum söz konusu değildir. Yani cildinizi yıkadıktan sonra hem temiz olduğunu hissedebilir hem de kuru olmadığını gözlemleyebilirsiniz.


Anti Bakteriyel ve Anti Septiktir: Bu özelliği sayesinde ciltte oluşabilecek zararlı bakterilerin yok edilmesini ve cilt sağlığının korunmasını sağlar.


Uyuz Tedavisinde Kullanılır: Şiddetli kaşıntı, siyah nokta benzeri oluşumlar, kızarıklık ve döküntü gibi belirtileri olan uyuz hastalığının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Elbette uyuz hastalığının tanı ve tedavisini belirleyecek olan kişi uzman hekimdir. Onun gözetimine bir tedavi uygulanır fakat kükürtlü sabun da uyuz hastalığının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.


Bazı Cilt Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır: Başta egzama ve sedef hastalıkları olmak üzere çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda ciltte ve vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelene kızarıklık sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Yukarıda da değindiğim gibi herhangi bir cilt hastalığı durumunda uygun tedaviyi önerecek ve uygulayacak olan kişi uzman hekimdir. Fakat hekimin tedavisinin yanı sıra kükürtlü sabun da kullanılabilir.


Terlemeyi Azaltır: Özellikle yaz günlerinde sıcak havanın etkisiyle meydana gelen terlemeyi azaltır ve geciktirir. Zira yağlarından arınmış bir cilt daha az ve daha geç terleyecektir.Kükürtlü Sabunun Saça Faydaları

Etkili Bir Temizleyicidir: Tıpkı ciltte olduğu gibi saçlarda ve saç diplerinde etkili bir temizlik sağlar.


Saçların Yağ Oranını Dengeler: Özellikle normal ve yağlı saçları olanlar için tavsiye edilir. Çünkü hafif kurutucu etkisi ile saçlardaki yağların azalmasını sağlar ve yağ oranını dengeler.

Fakat aşırı kuru saçları olanlar için kullanılması pek tavsiye edilmez. Kükürdün kurutucu özelliği nedeniyle daha fazla kuruluk olmasına sebep olabilir.


Saçları Gürleştirip Parlatır: Seyrek saçların daha gür olmasına ve saçların daha parlak görünmesine katkı sağlar.


Saçları Güçlendirip Besler: Doğal bir şekilde saçları güçlendirip besler ve saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda saçlardaki kepek soruna bir çözüm olabilir.


Çeşitli Saç Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır: Saç kıran ve saç mantarı gibi bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Fakat tek başına bu tür hastalıkların tedavisinde %100 etkilidir demek doğru olmayabilir.

Not: Çeşitli saç sorunları, saç hastalıkları, saç dökülmesi gibi rahatsızlıklar kişisel farklılıklar dolayısıyla farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. O yüzden her sorunun tedavisi de farklı olmaktadır. Herhangi bir saç sorununda ilk olarak bir doktora gitmek en doğru seçenektir. Kükürtlü sabun kullanmak ancak asıl tedavinin yanı sıra bir alternatif olarak denenebilir.

İlk birkaç kullanım sonucu ciltte ve saçlarda meydana gelen herhangi bir olumsuz durumun görülmesi durumunda kullanımının bırakılması gerekmektedir. Eğer herhangi olumsuz bir etki olmazsa ve aksine fayda görülürse kullanılmaya devam edilebilir.

Kükürtlü Sabunun Zararları

Sitede yer alan diğer bazı doğal sabunlar genel olarak zararsız ve yan etkisi olmayan sabunlardır. Fakat kükürt sabunu bu noktada biraz daha dikkatli kullanılması gereken bir sabun türüdür.

Kükürtlü sabun cildi kurutabildiği için kuru cilt tipine sahip kişiler için pek tavsiye edilmez. Zira zaten kuru olan cildin biraz daha kuruması ciltte soyulma ve dökülmelere sebep olabilir.

Ayrıca normal cilde sahip olan bazı kimselerde de kaşıntı ve dökülmelere sebep olabilir. Bu tamamen cildinizin sabuna vereceği tepkiyle alakalı bir durumdur.

Cildin kükürde karşı bir alerjisi olması durumunda da çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir.

Göz ile temas etmesi halinde gözde kızarıklık ve yanma gibi etkilere neden olabilir. O yüzden mutlak suretle göz ile temasından kaçınmak gerekir.

Netice itibariyle kükürt sabunu dikkatli kullanılmalıdır ve ilk kullanımla birlikte cilt ve saçlar kontrol edilmelidir. Herhangi bir zararın ya da yan etkinin olmaması durumunda kullanıma devam edilmelidir. Fakat herhangi bir olumsuzluğun olması halinde hemen kullanımı bırakmak gerekmektedir.Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır?

Cilt İçin Kullanımı:

– Cilt su ile yıkanarak ıslatılır.

– Kükürtlü sabun elde köpürtülerek ya da doğrudan cilt üzerinde sürülerek köpürtülür.

– Yüz için kullanılacaksa, yüze sürüldükten sonra 2-3 dakika o şekilde beklenmesi gerekir. Aynı zamanda parmaklarınızla yüzünüze hafif masaj yaparak sabunu iyice yedirebilirsiniz.

– Tüm cildinizde kullanacaksanız da elinizle ya da bir lif yardımıyla tüm vücudunuza ulaştırabilirsiniz. Böylece vücut üzerinde de 2-3 dakika beklemiş olur.

– Son olarak bol su ile durulanır.

Saç İçin Kullanımı:

– Islak saç üzerine elde köpürtülen sabun köpükleri sürülebilir ya da doğrudan saç üzerine sabun sürülerek köpürtme sağlanabilir.

– Parmaklarla masaj yapar gibi saç diplerine ve saçların her tarafına sabunun ulaşması sağlanır. Ortalama 1-2 dakika bu şekilde masaj yapılarak saçların her tarafına ulaşması sağlanır.

– Son olarak bol su ile yıkanır.

Kükürtlü sabunu saç için kullandıktan sonra şampuan gibi başka bir temizleyici ile yeniden yıkamanız tavsiye edilmez. Zira şampuan ile tekrar yıkanması halinde sabunun etkileri de gitmiş olacaktır.

Kükürtlü Sabun Günde Kaç Defa Kullanılır?

Kükürtlü sabun cilt için kullanılacaksa sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez kullanılması tavsiye edilir. Bu şekilde bir kullanım yeterli olacaktır.

Eğer saçlar için kullanılacaksa da haftada 1-2 kez kullanılması tavsiye edilir. Özellikle saçlar için çok sık kullanılması önerilmez.

Kükürtlü Sabun Fiyat

Kükürtlü sabun fiyat olarak ucuza bulabileceğiniz sabun türlerinden bir tanesidir. Piyasada farklı markalar altında 5 TL’den 50 TL’ye kadar pek çok çeşit ve ebatta sabun bulabilirsiniz.

En son kullandığım Thalia Kükürtlü sabunu 10 TL ödeyerek satın aldım.

Kükürtlü Sabun Nerede Satılır?

Bulunduğunuz yerdeki aktarlardan ya da kozmetik ürünler satan iş yerlerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden, güvendiğiniz e-ticaret sitelerinden sipariş vererek de satın alabilirsiniz.

Ayrıca kükürtlü sabun üretimi yapan imalathanelere ulaşabilirseniz doğrudan oradan da satın alabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir