Kişisel Gelişim Tavsiyeleri – Öneriler

Kişisel Gelişim İçin 32 Pratik Öneri – Tavsiye

Kişisel Gelişim Tavsiyeleri

Kişisel gelişim konusunda yıllardır okumalar araştırmalar yapıyorum. Bugüne kadar pek çok kişisel gelişim kitabı okudum, pek çok seminer, konferans, söyleşi gibi etkinlikleri takip ettim. Şimdi de tüm bu tecrübelerimden ve diğer kaynaklardan yararlanarak elde ettiğim kişisel gelişim tavsiyelerini paylaşıyorum.

Kişisel gelişim tavsiyeleri – önerileri altında yazdığım listeyi burada toplu olarak veriyorum. Merak ettiğiniz başlığın detaylarını okumak için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

 1. Okuyun, okuyun, okuyun!
 2. İnancınız Güçlü Olsun
 3. Küçük Adımlarla Başlayın
 4. Günlük Tutun – Yazın
 5. Yabancı Dil Öğrenin
 6. Güne Erken Başlayın
 7. Düşüncenin Gücüne İnanın
 8. Zaman Yönetimi Yapın
 9. Arkadaşlıklarınızı Gözden Geçirin
 10. Seni En İyi Sen Bilirsin
 11. Hedefleriniz Olsun
 12. Harekete Geçin
 13. Hobileriniz Olsun
 14. İyi Olun, İyi Davranın, İyi Yaşayın
 15. Online Eğitimler Alın
 16. Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun
 17. Mükemmellik Felaketiniz Olmasın
 18. TED Konuşmaları İzleyin
 19. Youtube Videoları İzleyin
 20. Sesli Kitap Dinleyin
 21. Sesli Okumalar Yapın
 22. Geçmişten Ders Alın
 23. Diğer Elinizi Kullanın
 24. Farklı Yolları Kullanın
 25. Bir Şeyler Ezberleyin
 26. Meraklı Olun
 27. Gereksiz Endişelerden Uzak Durun
 28. Hayalleriniz Olsun
 29. İlham Periniz Olsun
 30. Başarı Hikayeleri Okuyun
 31. Film İzleyin
 32. İradeniz Güçlü Olsun

Aşağıda yer alan tavsiyelerden ben çok istifade ettim, etmeye de devam ediyorum. Umarım sizin de işinize yarar ve kendi kişisel gelişim sürecinize katkı sağlar.



Kişisel Gelişim Önerileri

1- Okuyun, okuyun, okuyun!

Pek çok kişisel gelişim tavsiyesinde yer alan en önemli madde okumaktır. Ben de o yüzden ilk sırayı okumaya ayırdım.

Okumak bugüne kadar başarılı olmuş ve günümüzde de başarılı kabul edilen insanların en önemli ortak noktasıdır. Zira okumak, bir insanın bir ömür harcayarak elde ettiği bilgilere doğrudan ulaşabilmeyi sağlar.

Düşünsenize bir insan kocaman bir ömür yaşıyor. Bu sırada pek çok şey öğreniyor, hatalar yapıyor ve bu hatalarından dersler alıyor. Aynı zamanda diğer insanların yaşadıklarını ve bilgilerini öğreniyor. En sonunda tüm bu tecrübe ve araştırmalarından yararlanarak bir kitap yazıyor. Biz de o kitabı okuyarak o insanın bilgilerinden istifade ediyoruz. Yerine göre 100 sayfalık bir kitap bile bize bir insanın ömrü kadar kazanç sağlayabiliyor. O yüzden bence iyi bir kişisel gelişim tavsiyesinde ilk kural okumaktır.

Önceliğiniz kitaplar olsun. Kitabın kokusu, dokusu, varlığı bile insana çok şey katar. Fakat bunun yanı sıra internet üzerinden araştırmalar yaparak ya da e-kitaplar okuyarak da kendi kişisel gelişiminize katkı sunabilirsiniz.

2- İnancınız Güçlü Olsun

İnanç, kişisel gelişim için diğer önemli bir tavsiyedir. Ben inancın 2 yönlü olması gerektiğini düşünüyorum.

Birincisi insanın kendisine inanmasıdır. Eğer bir konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ya da bir şeyi yapmak istiyorsanız o şeye önce siz inanmalısınız. Yani sen kendine inanıp kararlı olmazsan kimsenin sana inanması bir işe yaramayacaktır!

Siz kendinize inanıyorsanız, bu işi yaparım diyorsanız gerisi çok da önemli değildir. O inanç sayesinde o işi yapmanın yollarını bulursunuz. Önünüze çıkan engellerin birer basamak olduğunu fark edersiniz ve o basamağı aşmanın yollarını arasınız.

Fakat kendinize olan inancınız yoksa ya da zayıfsa karşınıza çıkan ilk engel inancınızı yıkar ve vazgeçersiniz. O yüzden kendinize inanın ve inancınız güçlü olsun!

İnancın ikinci yönü ise mutlak gücün varlığına inanmaktır. Bana göre de mutlak güç Allah’tır. Böyle yüce bir güce inanmak hem kendi sınırlarımız içinde her şeyi yapabileceğimizi gösterir hem de bazı konularda sınırlı olduğumuzu gösterir. Bu yönüyle bence çok önemlidir.

Burada “insan isterse her şeyi yapar” gibi boş ve iddialı bir ifade kullanmak doğru olmayacaktır. Evet insan isterse, gerektiği kadar çalışırsa ve Allah da o şeyi nasip ederse insan kendi sınırları içerisinde her şeyi yapabilir. Fakat insanın sınırsız ve mutlak bir güce sahip olmadığını hatırlatmak gerekir. Çünkü bunun farkında olan insan başarısızlıklarını daha çabuk kabullenecektir.

3- Küçük Adımlarla Başlayın:

Kişisel gelişim için küçük adımlarla başlamak da diğer bir yöntemdir. Bu yöntemi hem kendi kişisel gelişiminiz için hem de başarılı olmak istediğiniz şeyler için uygulayabilirsiniz.

Ben burada bilinen basit bir örnek üzerinden bu yöntemi açıklayacağım fakat siz bunu istediğiniz her şey için uygulayabilirsiniz. Vereceğim örnek ilk maddede yazdığım “kitap okumak” başlığı üzerinden olacak.

Örneğin düzenli olarak kitap okumak hatta çok kitap okumak istiyorsunuz. Bunu başarabilmek için küçük adımlarla başlayın. Hiç kitap okumuyorsanız elinize bir kitap alın ve günlük 10 sayfa okuyarak başlayın.

Basit bir matematikle aylık 300 sayfa kitap okumuş olursunuz. Bunu bir yıla vurduğumuz zaman 3600 sayfa kitap okumuş olursunuz. Ortalama bir kitabı 250 sayfa olarak düşünürsek 1 yılda ortalama olarak 14-15 kitap okumuş olursunuz. Elbette günlük okunan sayfa sayısını artırarak yılda okunacak kitap sayısını da artırmış oluruz.

Ya da düzenli olarak kitap okuyorsanız, günlük okuma sayınızı artırabilirsiniz. Günlük ekstra olarak 1-2 sayfa daha fazla okumak bile çok şey katacaktır.

Bu ve benzeri örnekleri kendi hayatınıza ve yapmak istediğiniz şeylere uygulayarak, küçük adımlarla büyük işler başarabilirsiniz.

Nitekim etrafınızı gözlemlediğiniz zaman her şeyin tek bir küçük şey ya da küçük bir adımla başladığını görebilirsiniz. En güzel resimlerin küçük bir dokunuşla, en güzel binaların küçük bir betonla, en güzel kitapların tek bir kelime ile başladığını unutmayın.

“En uzun yolculuklar dahi tek bir adımla başlar.” – Lao Tzu

4- Günlük Tutun – Yazın

Günlük tutmak hemen herkesin başladığı, kiminin devam ettirdiği kiminin ise bir süre sonra bıraktığı bir etkinlik olarak herkes tarafından biliniyor. Fakat kişisel gelişim için günlük tutmak çok önemli bir madde.

Gün sonunda yaşadıklarınızı yazarak bir günlük tutmak, hem o güne dair bir kayıt oluşturmanızı, bir anı oluşturmanızı sağlar hem de günü nasıl geçirdiğinizi görmenizi sağlar. Bu sayede gün hakkında olumlu ya da olumsuz bir değerlendirme yapmış olursunuz.

Günlük tutmayı bir defter üzerinde yapmak zorunda da değilsiniz. Gün sonunda kendi içinizde yapacağınız bir muhasebe de bu işi görecektir ama bunu yazılı hale getirmek somut bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Gün içinde yaşadıklarınızı bir blog yazarak da paylaşabilirsiniz. Hem kendi muhasebenizi yapmış olursunuz hem de yaşadıklarınızı diğer insanlarla paylaşmış olursunuz. Hatta buradan bir gelir bile elde edebilirsiniz. Blog yazarak para kazanan insanların olduğunu da burada hatırlatmakta fayda var.

Günlük tutmak ya da blog yazmak aynı zamanda yazma yeteneğini de geliştirecektir. Bir süre yazmaya devam ettikçe yazı yazma yeteneğinizdeki gelişmelere kendiniz de şahit olabilirsiniz.

Unutmayın “yazmak kadar insanın karakterini geliştiren başka bir şey yoktur.”

5- Yabancı Dil Öğrenin:

Yabancı dil öğrenmek kişisel gelişim için çok büyük bir avantaj sağlayacak diğer bir öneridir. Atalarımızın da veciz bir şekilde ifade ettiği gibi: “bir lisan bir insan”dır. Yani öğrendiğimiz her yeni bir dil bize başka dünyaların kapılarını açacaktır.

Günümüzde bazı alanlarda başarılı olmak için artık sadece tek bir yabancı dil bilmek bile yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra başka dillerin öğrenilmesi de gerekebiliyor. Yeni bir dil öğrenildiği zaman o dilin kültürünü, alışkanlıklarını, düşünce yapısını vb daha pek çok şeyi öğrenmenin kapıları da açılmış oluyor. Yeni bir dil yeni ufuklar getiriyor.

Dil öğrenmek aynı zamanda beynin gelişmesini ve sağlıklı kalmasını da sağlıyor. Öğrendiğiniz bir dilin yanı sıra başka diller de öğrenmek çok daha büyük avantajlar sağlayacaktır ama en azından İngilizce öğrenmek bile kişisel gelişiminizde önemli bir adım olacaktır.

İngilizce öğrenmek için internette pek çok ücretli ve ücretsiz içerik bulunuyor. Udemy, Cambly gibi ücretli platformlardan İngilizce öğrenebileceğiniz gibi Youtube üzerinden yapacağınız küçük bir arama ile yüzlerce ücretsiz İngilizce eğitimi de bulabilirsiniz. Bu konuda Haluk Tatar’ın İngilizce eğitimini tavsiye ederim. Sıfırdan ve ücretsiz olarak İngilizce eğitimi alabilirsiniz.

6- Güne Erken Başlayın:

Kişisel gelişim tavsiyeleri maddeleri içerisinde güne erken başlamak eskilerin kullandığı ama günümüzde biraz göz ardı edilen önemli bir uygulamadır. Uyumak elbette fıtri bir olgu, beden, beyin ve ruh sağlığı için bir zorunluluk olsa bile yeteri kadar uyuyup güne erken başlamak kişisel gelişiminize büyük katkılar sağlayacaktır.

Güne erken başlamanın pek çok avantajını sayabiliriz. Bunu birkaç örnekle açıklayalım.

Örneğin sabahları 7’de kalkıp 8’de iş başı yapıyorsanız, güne 6.30’da başlamanız ekstra olarak bir yarım saat kazandıracaktır. Bu yarım saat içinde kişisel gelişiminize yönelik yapacağınız her şey size artı olarak geri dönecektir.

Bu maddeyi kendi hayatınıza uygulayıp, kendi rutinlerinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca sabahın bereketinden ve sessizliğinden de istifade etmiş olursunuz.

Eskiden insanlar sabah namazını kıldıktan sonra uyumayıp dükkânlarını açarlarmış. Ayrıca sabah kerahet vakti denilen vakitte yani güneş doğduktan sonraki yaklaşık 45 dakikalık zaman diliminde uyumanın zararlı olduğu söylenir. İslam öğretisinde bu vaktin bereketli olduğuna ve rızkın bu vakitlerde dağıtıldığına inanılır. Bu vakitleri güzel değerlendirmek maddi manevi pek çok kazanım sağlayacaktır.

7- Düşüncenin Gücüne İnanın:

Zihninizden geçen düşünceler hayatınızın gidişatını olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir. Eğer bir konuda olumsuz düşünürseniz bunun size yansıması da olumsuz olacaktır. Eğer düşünceleriniz olumlu olursa yansımaları da olumlu olacaktır.

İnsan beyni mükemmel bir yapıda olmasına rağmen düşünceler aracılığıyla çok çabuk kandırılabilmektedir. Örneğin bir konuda “yapamam, edemem, imkansız” gibi düşüncelere kapılırsanız gerçekten o şeyi yapamadığınızı göreceksiniz. Çünkü beyin o şeyin yapılmaz olduğuna inanacak ve ona göre bir davranış geliştirecektir. Yapmamak için bahaneler üretecektir.

Diğer yandan “yaparım, yapacağım” gibi olumlu olarak yaklaşırsanız da beyniniz o şeyi yapmak için var gücüyle çalışacaktır. Nasıl yapılacağına dair çözüm önerileri sunacaktır.

Bu konuda sevdiğim bir sözü burada paylaşmak istiyorum:

“Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür.
Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür.
Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür.
Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür.
Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür.
Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür.
Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür.”
-Gandhi

8- Zaman Yönetimi Yapın:

Zaman yönetimi yapmak kişisel gelişim tavsiyeleri arasında en etkili yöntemlerden birisi olarak kişisel gelişim sürecinize büyük katkılar sağlayacaktır. Bu maddeyi çok yönlü düşünebiliriz.

Örneğin güne başlarken günü planlamak neyi ne zaman yapacağınızı gösterecektir. Yapmanız gereken işleri zamanında yapmak hem işleri yetiştirmenize olanak sağlayacak hem de ekstra zaman bulmanızı sağlayacaktır.

Diğer yandan sosyal medya, televizyon, oyunlar gibi şeylere ayırdığınız zamanları kısıtlamak hatta mümkünse bazılarıyla zaman kaybetmeyi tamamen bırakmak da ekstra zaman kazandıracaktır. Buralardan arta kalan zamanları kişisel gelişiminize yönelik olarak kullanabilirsiniz. Üstelik sosyal medyada yer alan pek çok gereksiz şeyle zihniniz meşgul olmayacağı için daha verimli çalışabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar  sosyal medya ve televizyon gibi şeylere gün içerisinde ortalama olarak 2-4 saat zaman ayırdığımızı gösteriyor. Bu süreleri azaltmak ve kazanılan bu zamanı daha faydalı işlerle değerlendirmek bize değer katacaktır. En basitinden sosyal medyadan ayıracağımız yarım saati kitap okuyarak değerlendirsek bile kişisel gelişim adına büyük yollar kat etmemizi sağlayacaktır.

9- Arkadaşlıklarınızı Gözden Geçirin:

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.”

“Kiminle gezdiğinize, kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. Bülbül güle, karga çöplüğe götürür.”

Bu iki veciz söz bile bu maddeyi açıklayama yeter bence. Eğer arkadaşlarınız size fayda veriyorsa, onlarla bulunmak gelişiminize katkı sağlıyorsa o arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi kuvvetlendirin.

Fakat diğer yandan eğer arkadaşlarınız sizi kötü şeylere teşvik ediyorsa, kendi kişisel gelişimine bir katkıda bulunmadığı gibi sizi de engelliyorsa, bu arkadaşınız size fayda değil zarar verecektir. O yüzden arkadaşlarınızı iyi seçin. Zarar gördüğünüzü düşünüyorsanız ondan uzaklaşın.

İnsanlar, etrafında bulunan ve birlikte zaman geçirdikleri beş insanın ortalaması olarak değerlendirilir. Yani etrafınızdaki insanlar olumlu düşüncelere sahip ve gelişime açık insanlarsa siz de gelişirsiniz. Fakat etrafınızdaki insanlar olumsuz düşüncelere sahip, karamsar ve gelişime kapalı kimselerse bir süre sonra siz de onlar gibi olmaya başlarsınız.

O yüzden arkadaşlıklarınızı gözlemleyin ve bir ortalama çıkarmaya çalışın. Kendinizi neye layık görüyorsanız o şekilde davranın.

10- Seni En İyi Sen Bilirsin.!

İnsan en iyi kendini tanır. Eksikliklerini ve güçlü yönlerini en iyi kendisi bilir. O yüzden güçlü olduğunuz, iyi olduğunuz alanları geliştirmeye devam edin. Fakat asıl gelişim zayıf olduğunuz yönleri güçlendirmekle mümkün olacaktır.

Kendinizi gözlemleyip hangi alanda eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, o alanı geliştirmek için çalışmalar yapın. Ancak böyle yaparak hayalinizdeki kişi olabilirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Eksik gördüğünüz yönlerinizin üzerine gitmek yerine onlardan kaçmak size hiçbir katkı sağlamayacaktır. Aksine ömür boyu o eksikliği kendinize yük etmiş olacaksınız.

Bunu başarmak için de kişisel gelişim tavsiyeleri içinde üçüncü adımda bahsettiğim gibi küçük adımlar atarak başarabilirsiniz.

11- Hedefleriniz Olsun:

Kendinize hedefler belirleyin ve mutlaka bir hedefiniz olsun. Çünkü insanın ulaşmak istediği bir hedefinin olması enerji, heyecan ve güç verecektir.

Hedefleriniz iki yönlü olabilir. Birincisi ulaşmak istediğiniz büyük bir hedef, ikincisi ise büyük hedefe götürecek küçük hedefler.

Örneğin spor yapmak ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsunuz diyelim. Bu sizin için ulaşılması gereken büyük hedeftir. Buna ulaşmak için de günlük olarak küçük hedefler belirlemelisiniz. Her gün yapacağınız bir saatlik antrenman sizi büyük hedefe götürecek küçük adımlar olacaktır.

Ayrıca küçük hedefleri tamamlayıp, bitirmek vücudunuzda mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olacaktır. Böylece hem adım adım hedefinize ulaşmış olacaksınız hem de bu süreyi mutlu geçirmiş olacaksınız.

Diğer bir örnek olarak İngilizce öğrenmeyi ele alabiliriz. Nihai hedef 1.000 tane İngilizce kelimeyi en iyi şekilde öğrenmek olsun. Bunun için günlük olarak 10 kelime ezberi hedefi koyabilirsiniz. Her gün 10 kelime ezberi yaparak küçük hedefinize ulaşmış olursunuz hem de büyük hedefe bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün elbette.

Diğer yandan bazı büyük hedeflerinize ulaşmanız gerekmez. Örneğin dünyanın daha temiz ve atıklardan arındırılmış bir yer olmasını hedef olarak belirleyebilirsiniz. Böyle bir şeyi tek başınıza yapabilmeniz çok zordur ama o sizin hedefinizdir. Her fırsatta o hedef için elinizden geleni yaparsınız. O hedefe ulaşamasanız bile uğrunda emek vermiş olursunuz.

12- Harekete Geçin:

Bir konuda bir şey yapmak istiyorsanız ya da kişisel gelişiminize katkı sağlamak istiyorsanız öncelikle o şey üzerinde düşünün, araştırmalar yapın ve fikirler alın. Fakat sadece düşünmek yetmez. O şeyi yapmak için harekete geçmeniz gerekiyor.

Kendinize bir hedef koyduysanız ya da bir şeyi yapmaya karar verdiyseniz artık tek yapmanız gereken şey harekete geçmek ve o işi yapmaya başlamaktır. Pek çok insan düşünür, planlar yapar, hayal kurar ama harekete geçmediği için tüm çabaları daha ortaya çıkmadan yok olur gider.

Unutmayın: “Dünyanın en zengin yeri mezarlıklardır. Orası hiç bulunmamış icatlarla, yaşanmamış aşklarla, dile getirilmemiş sözlerle, gerçekleşmemiş hayallerle doludur.”

Eğer siz harekete geçmezseniz, sizin ulaşmak istediğiniz yere harekete geçen bir başkası ulaşacaktır. Ya da siz harekete geçmeden tüm her şey toprak olacaktır. Böylesine önemli olan bir konuyu kişisel gelişim tavsiyeleri içerisinde sıkça uygulamalısınız. Karar sizin!

13- Hobileriniz Olsun:

Kişisel gelişim tavsiyeleri arasında sayılabilecek önemli maddelerden birisi de hobilerdir. Bir hobinizin olması da kişisel gelişim açısından çok faydalı olacaktır. Sevdiğiniz bir şeyle meşgul olmak hem yorgunluğunuzu alacaktır hem mutlu edecektir hem de kültürel birikiminizi artıracaktır.

Ayrıca edindiğiniz hobi size maddi manevi pek çok katkı da sağlayacaktır. Bu hobiler sayesinde yeni insanlarla tanışabilirsiniz, farklı etkinliklere katılabilirsiniz, pek çok yeni şey öğrenebilirsiniz…

Ayrıca bir işe hobi olarak başlayıp bunu maddi anlamda kazanca da dönüştürebilirsiniz. Nitekim bir şeye hobi olarak başlayıp da bunu kazanca dönüştürmüş pek çok insan örnek olarak verilebilir.

14- İyi Olun, İyi Davranın, İyi Yaşayın:

Dünyanın gelip geçici bir yer olduğunu biliyoruz. Bu zamana kadar milyonlarca insanın bu dünyada yaşayıp sonra toprak olduğunu biliyoruz ve buna her gün şahit oluyoruz.

O yüzden gelip geçici olan bu dünyada kendinize yapacağınız en büyük iyilik ve kişisel gelişim önerisi iyi bir insan olmaktır. Çünkü dünyalık olarak kazanacağınız her şey siz öldükten sonra bu dünyada kalacakken, götürebileceğiniz tek şey iyilik ve duadır.

İnsanlara iyi davranın. Bir kitapta bahsedildiği gibi; “karşılaştığınız insanlara onun son günüymüş gibi davranın.”

Bu cümle beni her zaman çok etkiler. Düşünsenize karşınızdaki insanın bugün son günü ve yarın ölmüş olacak. Böyle birine nasıl davranırdınız? Kalbini kırar mıydınız? Kötü bir söz söyler miydiniz? İşte bu prensiple yaşamak, bunu hayatın her anına uygulamak çok şey kazandıracaktır.

15- Online Eğitimler Alın:

Günümüzde eğitim anlayışı oldukça değişmeye başladı. Artık bir şey öğrenmek istediğiniz zaman onun okuluna gitmenize gerek kalmıyor. İnternet üzerinden online eğitimler alarak istediğiniz şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Bu durum kişisel gelişim açısından büyük avantajlar sağlıyor. Yerine göre ücretli ve ücretsiz eğitimlerle ilgi duyduğunuz alanlarda bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Hatta buradan öğrendiklerinizle iş kurmak, para kazanmak bile mümkün. O yüzden online eğitimler kişisel gelişim için büyük bir nimettir.

Online eğitim almak için Youtube kanallarını kullanabilirsiniz. Pek çok konuda ücretsiz olarak eğitimler alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Khan Akademi sitesi de yine ücretsiz eğitim ve kurslar alabileceğiniz diğer bir kaynak. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan platform ise Udemy platformu. Buradan da ücretli ve ücretsiz eğitimler alabilirsiniz.

Udemy pek çok alanda eğitime ulaşmak için mükemmel bir platform. Düşük ücretler ödeyerek eğitim satın alıyorsunuz ve ömür boyu erişim imkanı ile sürekli kullanabiliyorsunuz. Ben Udemy üzerinden pek çok eğitim satın aldım ve yeni şeyler öğrenmek için sürekli kullanıyorum. Bu bir reklam olarak algılanmasın ama ben çok faydalı olduğuna inanıyorum ve tavsiye ediyorum.



16- Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun:

Kişisel gelişim tavsiyeleri içerisinde yapmanız gereken şeyler olduğu gibi yapmamanız gereken şeyler olduğunu da unutmayın. Kötü alışkanlığınız varsa bunlardan kurtulmak da diğer bir gelişim yöntemi olacaktır.

Sigara içmek, alkol almak, kumar ve bahis oyunları oynamak, çok uyumak, spor yapmamak, gereksiz yere harcamalar yapmak, çok uzun süre oyunlar oynamak, sosyal medyada aşırı ve boşa zaman harcamak gibi pek çok zararlı alışkanlıklardan kurtulmak ve uzak durmak faydanıza olacaktır.

17- Mükemmellik Felaketiniz Olmasın:

Mükemmel olmak, kusursuz olmak kötü bir şey değildir fakat ölçüyü iyi yakalamak gerekiyor. Mükemmellik ifadesini birkaç farklı yönden ele alabiliriz.

Yaptığınız işi mükemmel bir şekilde yapmaya çalışın. Fakat dikkat edin mükemmel olsun demiyorum, mükemmel olması için çalışın diyorum. Yani siz elinizden gelen gayreti ve titizliği gösterin, en iyisini yapmaya çalışın ama mükemmel olmadı diye de o işten vazgeçmeyin.

Diğer yandan bir şeye başlamadan önce o konu hakkında mükemmel olmayı beklemeyin. Örneğin bir kitap yazmak istiyorsanız yazarlık konusunda mükemmel ve kusursuz olana kadar beklemeyin. Bir yerden yazmaya başlayın, yerine göre hatalar yapın ama devam edin. Mükemmellik bir süreçtir ve asla en tepe noktaya ulaşmaz. O yüzden hedefiniz en mükemmel olmak olsun ama harekete geçmek için o anı beklemeyin. Harekete geçmeyip sürekli o anın gelmesini beklerseniz belki de hiç gelmeyecektir.

Mükemmelliğin bir başka yönü ise insanın kendisini mükemmel olarak görmesidir. Kişisel gelişim için yapılacak en kötü şey budur. Çünkü insan kendini mükemmel ve kusursuz olarak gördüğü an kendini geliştirmeyi bırakır. Ki bu da sonun başlangıcı olur.

Unutmayın bilge insanlar hiçbir zaman kendilerini mükemmel olarak görmezler ve daima eksiklerinin olduğunu bilirler.

18- TED Konuşmaları İzleyin:

Ücretiz olarak kişisel gelişiminize katkı sağlamak için TED konuşmalarını izleyebilirsiniz. Alanında başarılı olmuş kişilerin konuşmalarını dinlemek hem ilham verecek hem de yol gösterecektir.

Ortalama 10-20 dakika aralığında süren bu konuşmalar büyük katkılar sağlayacaktır. Gün içerisinde boş olduğunuz zamanlarda bu konuşmaları dinleyebilirisiniz.

TED konuşmalarına Youtube üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

19- Youtube Videoları İzleyin:

Youtube öyle bir hale geldi ki artık gerekli gereksiz her şeyi barındırıyor. Yani faydalı bir içerik aradığınız zaman size katkı sunabiliyorken aynı zamanda pek çok faydasız ve gereksiz içerikle de karşınıza çıkabiliyor.

Kişisel gelişim tavsiyeleri arasında en kolay ulaşabileceğiniz Youtube’u kişisel gelişiminiz adına kullanmak isterseniz pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz. Online eğitimler, ücretsiz kurslar, TED konuşmaları, pek çok faydalı bilgi içeren kanallar ve kişisel gelişim üzerine konferanslara varana kadar hemen her şeyi bulabiliyorsunuz. Siz yeter ki faydalanmak isteyin.

20- Sesli Kitap Dinleyin:

Kitap okumaya vaktiniz yoksa bu eksikliği dinleyerek giderebilirsiniz. Günümüzde bu alanda pek çok ücretli ve ücretsiz sesli kitap bulabilirsiniz.

En basitinden Youtube üzerinden ücretsiz sesli kitaplara ulaşabilirsiniz. İşe ya da okula giderken yahut dinlenme zamanlarınızda bu tür kitapları dinleyebilirsiniz.

Ayrıca sırf bunun için geliştirilmiş ücretli ve ücretsiz uygulamalar da bulunmaktadır. Telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile pek çok sesli kitaba ulaşabilirsiniz.

21- Sesli Okumalar Yapın:

Her gün sesli okumalar yapmak da kişisel gelişim tavsiyelerim arasında yer alan diğer önemli bir maddedir.

Gün içinde müsait olduğunuz bir zamanda ve mekanda, elinize bir kitap ya da herhangi bir metin alın ve onu sesli bir şekilde okuyun. Okurken o metindeki duyguları vermeye ve vurguları güzel yapmaya çalışın.

Böyle bir uygulama diksiyonunuzun daha güzel olmasını sağlayacaktır. Bu da güzel konuşma yeteneğinizi geliştirecektir. Gerçekten basit ama etkili bir yöntem. Mutlaka deneyin.

22- Geçmişten Ders Alın:

Kişisel gelişim tavsiyelerinde atılacak önemli adımlardan bir tanesi de geçmişten ders almak ve geçmişe takılı kalmamaktır.

Geçmişe takılı kalan insanlar sürekli olarak geçmişte yaşadığı olumsuzlukları ve kötülükleri düşünüp önünü göremez. Sürekli geçmişte yaşar ve anı kaçırır. O günü yaşayamaz. Ya da tam tersi olarak geçmişte güzel günler yaşayıp da şuan zor zamanlar geçiren insanlar için de aynı şey geçerlidir.

Yapılması gerekeni veciz bir söz şöyle ifade eder: “Dün dünle gitti cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek/yapmak lazım.”

Tıpkı bu sözde olduğu gibi geçmiş geçmişte kaldı. Eğer geçmişte yapılan bir hata varsa artık ne kadar üzülüp hayıflansak, kendimize kızıp stres yapsak bile artık geri dönemeyeceğimiz için o hatayı telafi etmek mümkün değildir. Gelecekte aynı durumla karşılaşırsak aynı hatayı yapmamak için, o bizim için bir ders olmalıdır.

“Eğer bir şeye üzüldüğünde çaresi varsa çaresine bakarsın, üzülmeye değmez. Çaresi yoksa üzülsen de sonuç değişmez.”

23-Diğer Elinizi Kullanın:

İnsan bir şeyi sürekli olarak aynı şekilde yaparsa bir noktadan sonra o şey artık sıradan bir alışkanlığa dönüşüyor. Bu da beynin monoton bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Fakat beyin farklı şekillerde çalışarak, yeni şeyler öğrenerek daha aktif oluyor ve daha iyi öğreniyor.

Beyni aktif olarak çalıştırmak, sürekli olarak kullandığınız beyin lobunu değil de diğerini harekete geçirmek de katkı sağlayacaktır. Bunu yapmak oldukça kolay aslında. En basit uygulama olarak örneğin sürekli olarak sağ elinizi kullanıp, onunla yazıyorsanız, günde bir süre sol elinizi kullanmaya çalışın.

Basit şeyler yazmaya ya da çizmeye çalışın. Bu durum beyin için yeni ve farklı bir durum olacağı için daha aktif çalışacaktır. Bu da verim olarak işlerinize ve kişiliğinize yansıyacaktır.

Basit ve iddialı görünse bile gerçekten işe yarıyor. Beyin üzerine araştırma yapan pek çok uzman bu tarz aktiviteleri tavsiye ediyorlar. Deneyip görebilirsiniz.

24- Farklı Yolları Kullanın:

Kişisel gelişim tavsiyeleri içinde bu madde de yukarıdaki maddeyle aynı şeyi ifade ediyor aslında. Gün içerisinde sürekli olarak kullandığınız güzergâhları ara sıra değiştirin. Farklı yollardan, farklı sokaklardan geçmeye çalışın. Böyle bir aktivite de yine beyninize farklı geleceği için fayda sağlayacaktır.

25- Bir Şeyler Ezberleyin:

Her gün yeni bir şeyler ezberleyin. Ezberleyeceğiniz şey bir şiir, özlü bir söz, bir deyiş bir atasözü, yeni bir kelime vs her şey olabilir. Böylece hem beyniniz sürekli aktif olur hem sürekli yeni şeyler öğrenmiş olursunuz hem de genel kültürünüz gelişmiş olur. Ayrıca bu ezberlediklerinizi konuşmalarınızda kullanarak daha etkili konuşmalar yapabilirsiniz.

26- Meraklı Olun:

Merak bu zamana kadar pek çok şeyin anahtarı olmuştur. Pek çok buluş ve icat merak sayesinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca merak duygusu yeni şeyler öğrenmeyi de beraberinde getirecektir.

Sürekli bir şeyleri merak edip araştırmak yeni şeyler öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu öğrendikleriniz de kişisel gelişiminize büyük katkılar sunacaktır. O sebeple yıllardır etkili olan kişisel gelişim tavsiyelerinden birisidir.

27- Gereksiz Endişelerden Uzak Durun:

Gün içinde endişelendiğimiz şeylere baktığımız zaman çoğunun aslında o kadar da önemli şeyler olmadığını fark ederiz. O yüzden gereksiz endişelerden kurtulun. Nihayetinde her şey olacağına varır.

Bu konuda “tevekkül” kavramı imdadımıza yetişiyor. Elimizden geleni yaptıktan sonra tevekkül etmeliyiz ve işin gerisini Allah’a bırakmalıyız. Tevekkül endişeden kurtulmak için adeta bir ilaç gibidir.

Bu tür endişelerden kurtulmak beynin rahatlamasına, stresin azalmasına ve doğal olarak daha verimli olmanıza sebep olacaktır.

28- Hayalleriniz Olsun:

Yaşınız kaç olursa olsun mutlaka hayal kurun. Çünkü hayal kurmak bedavadır ve inanılmaz faydaları vardır. Unutmayın ki bugün hayatımızda işe yarayan pek çok şey bir zamanlar birilerinin hayali idi.

Sizin de hayalleriniz olsun ve o hayalleri gerçekleştirmek için çaba sarf edin. Bu durum sizi çalışmaya itecektir. Her ne yapıyorsanız yapın yaptığınız çalışmalarda gelişmenizi sağlayacaktır.

29- İlham Periniz Olsun:

İnsan doğası gereği çabuk sıkılabilen bir varlıktır. O yüzden bir şey yaparken sıkıldığınızda, motivasyonunuz düştüğünde sizi yeniden motive edecek şeyler olsun. Bu bir kitap olabilir, bir söz, bir müzik ya da bir konuşma olabilir.

Ben kişisel gelişim kitaplarını ve yukarıda bahsettiğim TED konuşmalarını çok seviyorum ve onlardan ilham alıyorum. Bu sebeple ne zaman motivasyonum düşse, ne zaman kendimi yorulmuş hissetsem hemen bu ilham kaynaklarına başvuruyorum. Enerjimi toplayıp motivasyonumu yükseltiyorum. Sonra yeniden işime koyuluyorum.

30- Başarı Hikayeleri Okuyun:

Gerçek başarı hikayeleri insanı her zaman motive eder. Çünkü bu hikayeler bize bir şeylerin mümkün olduğunu, bizden önce de pek çok insanın başarılı olduğunu somut bir şekilde anlatır. Bu da psikolojik olarak yapmak istediğimiz şeyin mümkün olduğuna inandırır.

O yüzden başarılı olmuş insanların hikayelerini, biyografilerini okuyun. Bu tür okumalar size hem ilham verecektir hem de yaptığınız işin zor olsa da mümkün olduğunu gösterecektir.

31- Film İzleyin:

Film izlemek de yine kişisel gelişim tavsiyeleri arasında en eğlenceli ve yararlı bulduğum diğer bir maddedir.

Çünkü film izlemek pek çok fayda sağlamakla birlikte özellikle birkaç alanda daha çok işinize yarayacaktır. Film izleyerek hem genel kültürünüzü geliştirmiş olursunuz, hem güzel zaman geçirmiş olursunuz hem de ekstra olarak ilham verici filmler izleyerek kişisel gelişiminize katkı sağlamış olursunuz.

32- İradeniz Güçlü Olsun:

Saydığım tüm bu maddeleri uygulamak ve bunun sürekliliğini sağlamak güçlü bir iradeyle mümkün olacaktır. O yüzden iradenizi güçlü tutmaya çalışın.

Hangi alanda iradenizin yenik düştüğünü, neleri yapmakta ya da yapmamakta zorlandığınızı en iyi siz bilirsiniz. Bu yönlerinizi keşfedin ve bunlarda başarılı olmak için iradenizi güçlendirmeye çalışın.

Sonuç Olarak:

Kişisel gelişim tavsiyeleri başlığı altında belki daha pek çok madde yazılabilir ama bu kadarını uygulamak bile büyük katkılar sağlayacaktır. Diğer yandan bu maddelerin hepsini aynı anda uygulamak zorunda değilsiniz. İçlerinden kendinize uygun olan maddeleri seçip, hayatınıza uygulamaya çalışın. Bir tanesini bile uygulasanız o bile çok yararlı olacaktır.

Bu konu hakkında yorum ve görüşlerinizi yorumlar kısmına mutlaka bekliyorum. Sizin kendi uyguladığınız tavsiyeleriniz – önerileriniz neler?


Kişisel Gelişim Tavsiyeleri – Öneriler” için 2 yorum

 • 30 Nisan 2020 tarihinde, saat 04:24
  Permalink

  Harika bir kişisel gelişim tavsiye listesi olmuş. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • 2 Mayıs 2020 tarihinde, saat 03:41
   Permalink

   Teşekkürler Hasan bey. Kişisel gelişim tavsiyeleri listesini beğenmenize sevindim. Siz de önerilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir