Katran Sabunu (Ardıç Katran Sabunu) Faydaları Nelerdir?

Katran Sabunu (Ardıç Katran Sabunu)

Cilt ve saç sorunlarınıza doğal çözümler aradığınız zaman karşınıza ilgili ilgisiz pek çok seçenek çıkıyor. Bunlardan bazıları gerçekten işe yararken bazıları ise tamamen zaman ve para kaybına neden oluyor. Bu sebeple gerçekten işinize yarayacak ürünlerin faydalarını derlemeye devam ediyorum.

Bu yazıda da sivilceler, siyah noktalar, egzama, sedef ve mantar gibi hastalıklar ve sorunlar için tavsiye edilen aynı zamanda bitlenme, kepek ve saç kıran gibi çeşitli saç sorunlarının çözümünde önerilen katran sabunu ve faydaları hakkındaki tüm bilgileri derledim.

Katran sabununun gerçekten işe yarayıp yaramadığını, faydalarının ve zararlarının neler olduğunu, katran sabununun nasıl kullanıldığını gerçek kullanıcıların yorumlarına dayanarak bir araya getirdim.

Katran Sabunu Nedir?

Piyasada katran sabunu, ardıç katran sabunu olarak da bilinen bu doğal ürün; ardıç ağacından özel yöntemlerle elde edilen ve ardıç katranı adı verilen doğal bir öz ve çeşitli bileşenler kullanılarak yapılan bir sabun türüdür.

Yıllardır Anadolu’da çeşitli cilt ve saç sorunlarının doğal tedavisinde kullanılmıştır. İçerdiği antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde günümüz alternatif tıp ve doğal güzellik alanlarında kullanılmaya devam etmektedir. Kadın – erkek pek çok kişinin sağlık, güzellik ve kişisel bakım konularında doğal bir tercihi olmaktadır.

Farklı bir kokusu vardır. Kimileri için çok güzel gelen bu koku kimi kullanıcıları rahatsız edebilir.Katran Sabunu (Ardıç Katran Sabunu) Faydaları Nelerdir?

Etkili Bir Temizlik Sağlar: Her şeyden önce bir sabun olması nedeniyle ciltte ve saçlarda etkili bir temizlik sağlar. Sabah kullanımıyla birlikte gün içerisindeki muhtemel kirlenmeleri geciktirirken, gün sonunda kullanımıyla da oluşan kirleri temizler. Nefes alan, ferah bir cilt sağlar.


Akne ve Sivilce Karşıtıdır: Katran sabunu anti bakteriyel özelliği sayesinde ciltte sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin gelişimini engeller. Ayrıca cilt üzerinde biriken yağ ve kir dokularını da temizleyerek gözenekleri açar. Böylece sivilce ve akne oluşumunu engeller.

Ayrıca derinlemesine bir temizlik yaparak cildin nefes almasını sağlar. Böylece siyah noktalara karşı da bir etki gösterir.


Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Egzama, sedef hastalığı, iltihaplı yaralar ve varis gibi çeşitli cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Eskiden bu tür hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde de katran sabunu kullanan bazı hastaların bu hastalıklarının iyileşme gösterdiğine dair yorumları vardır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Saydığım egzama ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıkları farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Yani bu hastalıklara sahip olan insanların hastalık sebepleri ve biyolojik yapıları farklı olabilir. O yüzden bu tür bir hastalık durumunda doktora başvurmak elbette en doğru seçenek olacaktır.

Doktor tavsiyelerinin yanı sıra ardıç katran sabunu kullanmak bu hastalıkların iyileşmesine katkı sunabilir. Diğer yandan bazı hastalarda sadece katran sabunu kullanmak doğrudan iyileştirici bir etki de gösterebilir. Nitekim bu yönde olumlu sonuçların olduğuna yukarıda da değindik.

İşte bu farklılık sebebiye ve durum kişiden kişiye göre değiştiği için en doğru seçenek doktor kontrolünde bir tedavi uygulamak olacaktır. Bu tedavi sürecindeki olumlu-olumsuz etkileri takip edip ona göre bir yol izlemek olacaktır.


Ayak Kokusunu Giderir: Katran sabununun ayak kokusuna iyi geldiği bilinmektedir. Ayaktaki mikrop ve zararlı bakterileri yok ederek hem ayak sağlığının korunmasını sağlar hem de ayakta oluşan kötü kokuların giderilmesini sağlar.


Cilt Kaşınmalarına Karşı Etkilidir: Diğer cilt sorunlarında olduğu gibi, ciltte geçmek bilmeyen kaşıntıların önlenmesinde de kullanılabilir. Kaşınan bölgeleri katran sabunu ile yıkamak bu kaşıntıların geçmesini sağlayacaktır.


Cilt Lekelerine İyi Gelir: Düzenli kullanımla cilt lekelerine, sivilce ve güneş yanığı izlerine iyi geldiği bilinmektedir. Bu tür cilt sorunlarınız varsa deneyebilirsiniz.,

İlginizi Çekebilir: Pirinç Sabunu Cildi Beyazlatır mı?


Yağlı Ciltlere Özellikle İyi Gelir: Her cilt tipine uygun olmakla beraber özellikle yağlı ciltler için tavsiye edilir. Çünkü ciltteki yağların temizlenip atılmasına ve yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur.


Uyuza İyi Gelir: Katran sabununun uyuz hastalığına ve uyuzun neden olduğu kaşıntılara karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Saça Faydaları Nelerdir?

Saçları Güçlendirir ve Korur: Ardıç katran sabunu cilt için olduğu kadar saçlar için de olumlu etkileri olan bir sabundur. Saç derisindeki hücreleri güçlendirerek hem daha sağlıklı olmasını sağlar hem de saçları güçlendirir.

Her ne kadar kelliği önlediği, saç dökülmelerini önlediği ve hatta saç çıkardığı bile iddia edilse de ben bu sabunun tek başına bunları yapabildiğine pek ihtimal vermiyorum. Elbette saçlar için faydalı olduğuna, saçları beslediğine ve güçlendirdiğine inanıyorum fakat sadece katran sabunu kullanarak bu saydığım sorunların tamamen hallolacağına inanmıyorum.

Çünkü saç dökülmesi ve kellik gibi problemler pek çok kişinin muzdarip olduğu, kişinin hormonlarına bağlı olabilen ya da diğer başka etkenlere bağlı olabilen sorunlardır. Eğer katran sabunu saç dökülmesi ve kellik gibi problemlere karşı tek başına etkili olsaydı başka seçeneklere gerek kalmazdı ve herkes sorunu katran sabunununda aradı.

Diğer yandan katran sabunu çeşitli saç sorunlarının giderilmesinde yardımcı bir madde olarak rahatlıkla kullanılabilir.


Bitlenme Karşıtıdır: Katran sabununun bitlenmeye iyi geldiği bilinmektedir. Her yaşta bitlenmek mümkünken özellikle küçük çocukların bitlenme ihtimali daha fazladır. Bu tür bir durumda katran sabunu işinize yarayabilir.

Hem mevcut bitlenmenin temizlenmesinde hem de olası bir bitlenmeye önlem olarak kullanılması tavsiye edilir.


Kepek Karşıtıdır:  Her ne kadar saçlardaki kepeklenmenin nedeni farklı olsa bile katran sabunu saçlarda oluşan kepeklere karşı etkili bir çözüm olabilir.

Burada da kişisel farklılığın olduğunu belirtmekte yarar var bence. Çünkü kimi kullanıcılarda kepek soruna bir çözüm olurken kimi kullanıcılarda da tam aksine kepeklenmeye yok açabilmektedir. Bu durum tamamen kişisel farklılık ve kişilerin saç yapılarıyla ilgili bir durumdur.


Saçkıran Hastalığı İçin Önerilir: Katran sabununun saçkıran hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir. Fakat bu hastalık da diğer hastalıklarda olduğu gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı için tek başına katran sabunu etkili olmayabilir. Bir doktor kontrolü eşliğinde başlanan tedaviye ekstra olarak kullanılabilir.


Katran Sabunu (Ardıç Katran Sabunu) Zararları Nelerdir?

Doğal yöntemlerle yapılmış bir katran sabununun bilinen bir zararı yoktur. Doğal olduğuna emin olduğunuz sabunları ya da kalitesine güvendiğiniz markaların sabunlarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Fakat burada aşırı ve yanlış kullanılmaması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Her şeyin fazla kullanılmasının zararlı olduğu gibi katran sabunu da sık aralıklarla ve çok fazla kullanılırsa fayda yerine zarar verebilir. O yüzden ölçülü bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

El ve yüz için bir sabah bir akşam olmak üzere günde 2 kez tavsiye edilirken, saçlar için günde en az bir en fazla iki kez tavsiye edilmektedir. Her duş aldığınızda tüm vücudunuz için kullanabilirsiniz. Fakat koltuk altlarınızda ve genital bölgelerde kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu bölgelerde çok sık kullanılması durumunda tahrişe neden olabilmektedir. O yüzden bu noktalarda haftada belli aralıklarla 2-3 kez kullanabilirsiniz.

Ayrıca açık yaraların olduğu yerlerde kullanmak tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra cilt tipinize ve kişisel alerjen hassasiyetinize göre kaşınma, kızarıklık, kuruluk, ciltte dökülme gibi bazı küçük yan etkiler görülebilmektedir. İlk kullanımdan itibaren cildinizi gözlemlemeniz gerekmektedir. Herhangi bir yan etki görmeniz durumunda sabunu kullanmayı bırakmanız faydanızda olacaktır.

Yine çeşitli yan etkileri olabileceği endişesi ile böbrek rahatsızlığı olan kişilerde, hamilelerde, emziren annelerde ve küçük çocuklarda dikkatli kullanılması önerilmektedir. Hatta kimilerine göre bu gruptakilerin kullanmaması gerekiyor. Bu noktada tavsiyem basit deneme-yanılma yöntemleriyle kontrol edilmesi ve duruma göre hareket edilmesidir.

Katran Sabunu (Ardıç Katran Sabunu) Nasıl Kullanılır?

Kullanım tavsiyesi olarak bir sabah bir akşam olmak üzere günde 2 kez kullanılması tavsiye edilir. Burada cilt için kullanımından bahsettim ama aynı şekilde saçlarınız için de kullanabilirsiniz.

1- Cildinizi su ile yıkayın. (ılık olması tavsiye edilir)
2- Katran sabununu elinizde bolca köpürtüp cildinize bolca sürün.
3- Cildinize parmaklarınız yardımıyla küçük daireler çizerek, masaj yapar gibi köpüğü iyice yedirin. (saçlarda saç diplerine iyice yedirin)
4- Cildiniz üzerinde köpük ortalama olarak 2-5 dakika aralığında kalsın. Adeta bir maske uygular gibi bekleyin.
5- Bol su ile yıkayıp durulayın.

Not: Eğer banyo yaparken tüm vücudunuza uygulayacaksanız da yine aynı yöntemleri izleyebilirsiniz. Sabun köpüğünü vücudunuza iyice sürün, ardından elinizle ya da bir banyo kesesi aracılığıyla köpüğü cildinize masaj yapar gibi yedirin. Sonrasında bol su ile yıkayıp durulayın.

Katran Sabunu Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Katran sabununu bulmak günümüzde oldukça kolay. Ayağıma kadar gelsin diyorsanız güvendiğiniz bir online alışveriş sitesinden sipariş verebilirsiniz. Bunun yanı sıra bulunduğunuz yerdeki aktarlardan ve bitkisel ürün satan dükkânlardan temin edebilirsiniz.

Piyasada farklı markalar altında farklı fiyatlara bulunabilmekle beraber en düşük 10 TL civarında bir ücret mukabilinde satın alabilirsiniz.

Buraya kadar Katran Sabunu (Ardıç Sabunu) hakkında detaylı bilgiler verdim, merak edilen soruların yanıtlarını açıkladım. Fakat gerçek kullanıcıları bu sabun hakkında ne düşünüyor? Önemli olan gerçek kullanıcı yorumları. O yüzden şimdi bulabildiğim kadarıyla Katran-Ardıç sabununu kullanan gerçek kişilerin yorumlarını burada derledim.

Katran Sabunu (Ardıç Sabunu) Kullananlar – Yorumlar

Kullanıcı Yorumu: Bir tavsiye üzerine sivilcelerim için aldım. 2-3 gündür kullanmama rağmen hemen etkisini gösterdi ve sivilcelerimi kuruttu.


Kullanıcı Yorumu: Egzama karşıtı olarak bir yerde duymuştum. Alıp denedim, yüzümü bununla yıkıyorum ve çok iyi sonuçlar aldım. Mucize gibi bir şey.


Kullanıcı Yorumu: Bir arkadaşım hediye etmişti. Uzun süre kullanmadım ama yüzümde uzun süre geçmeyen sivilceler ve kızarıklar için çözüm ararken gözüme çarptı ve kullanmaya başladım. Sivilcelerimi tamamen kuruttu diyemem ama yüzümdeki kızarıkları bir iki gün içerisinde geçiriyor.


Kullanıcı Yorumu: Sivilcelerimi söndüren bir sabundur kendisi. Yüzümü yıkarken kokusu biraz rahatsız ediyor ama öyle katlanılmaz bir kokusu yok. Sabunu kullandıktan sonra yüzümde bir temizlik hissi ve gerginlik hissediyorum.


Kullanıcı Yorumu: Saçlarım ve cildim için kullandığım ve çok memnun olduğum bir sabun. Gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.


Kullanıcı Yorumu: Arkadaşımın tavsiyesi üzerine egzama hastalığım için aldım. Egzamam geçiyor.


Kullanıcı Yorumu: Düzenli olarak her gün kullandım ve birkaç ay içerisinde sivilcelerden tamamen kurtuldum. Cildimdeki bu değişimi soran arkadaşlarıma tavsiye ediyorum artık. Gerçekten çok etkili, herkese tavsiye ediyorum.

Son Söz:

Katran Sabunu (Ardıç Sabunu) hakkında bulabildiğim tüm bilgileri açık ve anlaşılır bir şekilde derlemeye çalıştım. Eksik kalan bir nokta varsa yorumlar kısmına yazarak bu yayının daha iyi ve faydalı olmasına katkı sunabilirsiniz.

Katran sabunuyla benzer özellikte olan ve sivilceler için etkili olan bir diğer sabun da pirinç sabunu olarak daha önce tavsiye etmiştim. Pirinç Sabunu Faydaları başlıklı yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca katran sabunu kullananlar arasında yer alıp yorum yapmak isterseniz, aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. Yapacağınız yorumlar da bu yayın içerisine yer alacaktır.

Sağlıkla kalın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir