Eşek Sütü Sabunu Faydaları ve Tüm Merak Edilenler

Eşek Sütü Sabunu Faydaları ve Zararları

Eşek sütü sabunu, Cem Yılmaz’la gündeme gelen ama onun öncesinde de cilt bakımı ve güzellik için kullanılan doğal sabunlardan birisidir. Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen eşek sütü kullanılarak yapılan bu sabunun faydalarını, nasıl kullanıldığını, dinen haram mı yoksa caiz mi olduğunu ve hakkında tüm merak edilenleri bu yazıda derledim.

Eşek Sütü Sabunu Nedir?

Doğal eşek sütü, doğal ve saf zeytinyağı ile çeşitli bileşenlerden elde edilen bir sabun türüdür. Yukarıda da ifade ettiğim gibi eşek sütü anne sütüne en yakın olan ve anne sütünden sonra gelen en faydalı besin olarak biliniyor.

Eşek sütü bol miktarda A, B1, B2, C ve E vitamini içeriyor. Bunun yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko ve sodyum içerdiği de biliniyor. Yani doğal olarak Eşek sütü sabunu da bu faydaları içerisinde barındırıyor diyebiliriz.

Ayrıca eşek sütü çok fazla miktarda üretilemiyor. Ortalama olarak bir dişi eşekten günlük olarak 250 ml civarı süt sağılabiliyor. O yüzden bu durum fiyatlarına da yansıyor.

Eşek Sütü Sabunu Cilde ve Saça Faydaları

Cildi Sıkılaştırır ve Kırışıklığı Önler: Bu sabunun cildi sıkılaştırdığı ve kırışıklıkları önlediği bilinmektedir.


Sivilcelere İyi Gelir: Pek çok doğal sabun gibi eşek sütü sabunu da sivilcelere iyi gelmektedir. Sivilceleri kuruttuğu ve yatıştırdığı bilinmektedir.


Cildin Nem Dengesini Sağlar: Düzenli kullanımla cildin nem dengesini korur ve cildin nemli kalmasını sağlar.


Cildi Temizler: Her şeyden önce bir sabun türü olduğu için temel olarak cilt temizliğinde kullanılır. Cilt üzerindeki gözenekleri açar, kirleri arındırır ve cildin nefes almasını sağlar.

İlginizi Çekebilir: Pirinç Sabunu Faydaları


Cilt Rengini Düzenler: İçerdiği bileşenler sayesinde cilt lekelerini onarır, ciltteki kararmaların giderilmesine yardımcı olur.


Cildi Besleyerek Onarır: İçerdiği vitamin ve mineraller ile cilt sağlığını korur.


Gençleştirici Özelliği Vardır: Bu özelliği sayesinde yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.


Cildi Yumuşatır ve Parlaklık Verir: Özellikle kuru cilt tipine sahip olanlar için ve kışın soğukta cilt kuruluğu yaşayanlar için tavsiye edilmektedir. Hem cildi yumuşatır hem de cilt kuruluğuna iyi gelir. Aynı zamanda cildin daha parlak görünmesini sağlar.


Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Sedef ve egzama gibi çeşitli cilt hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.


Çillerin Azalmasını Sağlar: Yüzdeki çillerin azalmasına katkı sağladığı bilinmektedir. Düzenli kullanımla yüzdeki çillerde açılma olduğu bazı kullanıcılar tarafından ifade edilmektedir.


Hücreleri Yeniler: Ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlayarak, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.


Siyah Nokta Karşıtıdır: Cildi derinlemesine temizlediği için ciltteki siyah noktaların da temizlenmesine ve cildin siyah noktalardan arınmasına yardımcı olur.


Kepekleri Engeller: Eşek sütü sabunu saç için kullanıldığında kepek sorunlarına iyi geldiği ve kepek oluşumunu engellediği bilinmektedir.


Saçları Yumuşatır: Düzenli kullanımla birlikte saçları yumuşatır, daha dolgun, hacimli ve bakımlı görünmesini sağlar.


Saç Dökülmesine İyi Gelir: Bunu pek çok kez ifade ettim ama yine ifade etmek istiyorum. Saç dökülmesinin sebebi kişiden kişiye göre değişebilmektedir. O yüzden saç dökülmesi sorunu için mutlaka bir hekime gitmek faydalı olacaktır. Eşek sütü sabunu saç dökülmesini tamamen durdurmasa bile, dökülmeyi engellemeye yardımcı olabilir.

 Eşek Sütü Sabunu Zararları:

Doğal bileşenlerle oluşturulmuş eşek sütü sabununun bilinen bir zararı yoktur ve her cilt tipi için rahatlıkla kullanılabilir. Fakat bazı kişilerdeki alerjen hassasiyetine bağlı olarak alerjik reaksiyon gösterebilir.

Eğer bir alerjik hassasiyetiniz varsa ya da olduğunu düşünüyorsanız Eşek sütü sabununu ilk kullanırken dikkatli olmalısınız. Önce cildinizin küçük bir bölgesinde kullanıp gözlemleyin. Herhangi bir yan etki gördüğünüz zaman kullanmayı bırakın ama bir zararı olmadığını görürseniz rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eşek Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bu sabundan istenilen etkilerin görülmesi için düzenli olarak kullanması gerekiyor. Kimi önerilere göre sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilirken, kimilerine göre de sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 kez kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bu kullanımı günde en az 2 kere olmak üzere, kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Yüzünüzde kullanmak için;

– Yüzünüzü normal su ile yıkayıp ıslatın
– Sabunu elinizde köpürtüp yüzünüze sürün
– Parmak uçlarınızla masaj yapar gibi köpükleri cildinize yedirin.
– Sürdüğünüz köpükler 2-3 dakika boyunca yüzünüzde dursun ve cildinizin derinlerine etki etsin
– Son olarak bol su ile yıkayıp durulayın.

Saçınızda kullanmak için;

– Islak saç üzerine ya doğrudan uygulayın ya da elinizde köpürtüp uygulayın
– Yeteri kadar sabun sürdükten sonra elinizle 1-2 dakika masaj yaparak saç diplerine ulaşmasını sağlayın.
– Son olarak bol su ile yıkayıp durulayın.

Eşek sütü sabununu banyo yaparken tüm vücudunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elinizle ya da bir lif kullanarak tüm vücut temizliğinde kullanabilirsiniz.

Eşek Sütü Sabunu Haram mı – Caiz Mi?

Bu konuda araştırdığım bilgilere göre ve alanında uzman kişilerin görüşlerine göre bir cevap hazırlamaya çalıştım. İslam dininde eşek etinin yenmesi hadis-i şeriflerle yasaklanıp, haram kılınmıştır. Ve kural gereği eti haram olan bir hayvanın sütü de haram sayılmıştır.

Eşek eti ve sütü konusunda farklı mezheplerce farklı görüşler ortaya atılmıştır. Genel görüşe göre eşek eti, eşek sütü ve bunlardan elde edilen şeylerin haram olduğu ya da mekruh olduğu ifade edilmiştir. Azınlıkta kalan bazı âlimlere göre de caiz olabileceği ifade edilmiştir. Fakat burada genel görüşe katılmak daha doğru olacaktır.

Burada bir ruhsattan, bir istisnadan bahsetmekte yarar var. Eğer eşek eti, sütü ya da bunlardan elde edilen bir ürün bir hastalığın tedavisinde zaruri olarak kullanılması gerekiyorsa ve bir Müslüman doktor tarafından zaruri olarak kullanılması tavsiye ediliyorsa caiz görülmüştür.Bu konu ile ilgili bir alıntı yapmak istiyorum:

“Kısacası, eşek sütünü bir hastalığın tedavisinde kullanma zarureti varsa, yalnızca o zaman içilmesinde, istimâlinde (kullanılmasında) bir mahzur olamaz. Mesela bir doktor hastasına:

‘sen mutlaka eşek sütü içmelisin, hastalığının tedavisi ancak ona bağlıdır’ veya ‘bu cilt hastalığın ancak eşek sütünden yapılmış sabunla düzelip iyileşebilir’ derse eşek sütü içilebilir ve söz konusu sabun kullanılabilir.

Bununla beraber eşek sütünün alternatifleri varsa, hastalığın başka normal/helal bir ilaçla tedavisi mümkünse bu durumda içilmesi gene caiz olmaz.”

Kaynak: halisece.com/sorulara-cevaplar/4613-esek-sutuyle-sabun-yapmak-kullanmak-caiz-olur-mu.html

Konu biraz ihtilaflı olduğu için ben buradan fetva vermek istemiyorum. İlgili bilgileri size aktardım. Artık kullanım tercihini size bırakıyorum. Fakat eşek sütü sabununun sağladığı faydaları sağlayan diğer sabunlar da vardır. O yüzden ilk olarak diğer sabunların denenmesi, eğer çözüm alınamazsa bu sabunun kullanılması daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Eşek Sütü Sabunu Fiyatı?

Eşek sütü üretimi çok kısıtlı ve az olduğu için haliyle sabun fiyatları da biraz pahalı olmaktadır.

Piyasada pek çok farklı marka altında ve farklı ebatlarda eşek sütü sabunu satılmaktadır. Ortalama olarak 10-60 TL aralığında değişen bir fiyatı vardır. Fakat üretimin kısıtlı olmasını göz önünde bulundurarak güvenilir marka tercih etmek ve gerçekten eşek sütü kullanılan ürünleri almak daha doğru olacaktır.

Nerde Satılır? Nerden Alınır?

Bulunduğunuz yerdeki aktarlardan ya da doğal ürünler satan iş yerlerinden bu sabunu temin edebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden güvendiğiniz sitelerden ve güvendiğiniz markalardan sipariş verebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, sabunun doğal ve katkısız olmasıdır. Çünkü çok fazla talep olduğu için pek çok marka bu sabunu üretmektedir. Kimisi bu işi doğal ve katkısız olarak güzel bir şekilde yaparken kimi markalar da bu doğallık ve kalite düşük olabilmektedir. O yüzden alacağınız ürünü iyi araştırmanız faydanıza olacaktır.

Ayrıca bu sabunları doğrudan doğal üretim yerlerinden de alabilirsiniz. Biraz araştırma ile bulabileceğiniz çiftliklerden ve doğal üretim merkezlerinden de temin edebilirsiniz.

Sonuç Olarak:

Eşek sütü sabunu faydalarından zararlarına, nasıl kullanılması gerektiğinden caiz olup olmadığına kadar tüm merak edilen soruların yanıtlarını vermeye çalıştım. Kullanıp kullanmamayı da sizin tercihinize bıraktım.

Genel olarak eşek sütü sabununu kullananlar bu üründen memnun olduklarını ifade etmektedirler. Fakat diğer yandan bazı kullanıcılar da üründen memnun olmadıklarını ifade etmişlerdir. Bu da bize kişilerin ciltlerinin farklı olduğunu ve etkilerin kişiden kişiye göre değiştiğini göstermektedir.

Bu konu hakkındaki yorumlarınızı aşağıya, yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Yazdığınız yorumları derleyip yeni bir yayın oluşturmayı düşünüyorum. O yüzden doğru bilgiler için katkı sunmanızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler, sağlıkla kalın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir