Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Blogdan Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmak konusu yıllardır pek çok insanın uğraştığı bir alandır. Zira bu yolla ciddi paralar kazanan, geçimini blog yazarak sağlayan pek çok insan örnek olarak gösterilebilir.

Fakat pek çok kişi bu konuda bir yanılgıya düşüyor. Yani “günde az bir zaman ayırırım, birkaç yazı yazıp bloga eklerim ve sonrasında gelsin paralar” şeklinde bir düşünceye girerek hata yapıyor. Neticede kısa bir süre sonra vazgeçiyor ve blog yazarak para kazanmanın imkansız olduğunu iddia ediyor.

Peki blogdan para kazanmak gerçekten mümkün mü? Blog yazarak ayda ne kadar para kazanılır? Herkes blog yazarak para kazanabilir mi? Blog yazarak para kazanmak için neler yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Gelin birlikte bakalım.

Blogdan Para Kazanmak Gerçekten Mümkün Mü?

Blog yazarak para kazanan birisi olarak bu soruya rahatlıkla cevap verebilirim. Evet blog yazarak para kazanmak gerçekten mümkün. Fakat oyunu kurallarına göre oynamak ve ciddi anlamda zaman ve emek harcamak gerekiyor.Kimler Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Uygundur?

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki; sadece para kazanmak için blog açanlar veya sabırsız olan kişiler, ilk başlarda bloglarına gelen ziyaretçilerin az olması sebebiyle daha başlangıçta vazgeçebilirler. Onun için blog yazarak para kazanmak istiyorsanız sabırlı ve istikrarlı olmalısınız.

Ayrıca zevk alarak ve tutkuyla bu işi yapmanız gerektiğini bilmek zorundasınız. Çünkü yazı yazmak kolay gibi görünse de iş düzenli olarak blog içeriği üretmeye gelince o kadar kolay olmadığı anlaşılacaktır. O yüzden uzun süreli araştırma yapmayı, okumayı ve yazı yazmayı seviyor olmalısınız.

Bu husus dışında internet bağlantısı ve basit de olsa bir bilgisayarı olan herkes blog açarak sabırlı ve istikrarlı bir şekilde devam ederse para kazanabilir. Bu işi yaparken sıkılmamak için en ilgili olduğunuz alanlarda, araştırırken ve yazarken zevk alacağınız konularda ve bilginize güvendiğiniz noktalarda yazmanız tavsiye edilir.

Aksi takdirde sevmediğiniz, ilgi duymadığınız ve yazarken zevk almadığınız konularda sırf para kazanmak için blog açıp yazı yazmak eziyet gibi gelebilir.

İlgi duyduğunuz alanları kendiniz belirlemelisiniz. Bu alanlara örnek vermek gerekirse; yemek, oyun, film, teknoloji, sanat, bilim, tasarım, kitap, edebiyat, makyaj, oyuncak veya hayata dair herhangi bir şey olabilir.

Yeni Bir Blog Kurduğunuzda Ne Zaman Para Kazanabilirsiniz?

Kaliteli ve insanların ilgisini çeken bir blog ortaya çıkarmak zahmetli ve zaman alan bir iştir. Bu sebeple bu işe girerken Günlük 10-15 dakika bakarım yatarak para kazanırım gibi düşünceler sizi bu işten çabuk caydıracaktır.

İlk başta da dediğim gibi bu iş sabır ve istikrar isteyen bir iştir. Bu işi hobi haline getirerek her gün en az 1-2 saatinizi ayırarak istikrarlı bir şekilde içerik üretebilmeniz gerekiyor. Ben kendi yazılarımda yerine göre günde 3-4 saat hatta daha fazla emek verdiğim oluyor. Hatta bir yazı için günlerini harcayan blog yazarları olduğunu çok iyi biliyorum.

Blogdan ne zaman para kazanacağınız sorusunun cevabı büyük oranda sizin emeklerinize bağlıdır. Yani düzenli olarak sık ve kaliteli içerikler üretirseniz daha kısa bir zaman içerisinde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Fakat daha az ve baştan savma içerikler üretirseniz bu süreç uzayacaktır.

Web dünyasında yaklaşık 3 ile 6 ay gibi bir sürede blogunuzun yavaş yavaş internet gibi bir buz dağında küçük de olsa bir yer aldığını göreceksiniz. Bu süreçte ilk paralarınızı kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bunlar elbette çok büyük paralar olmayacaktır belki de ama blogtan kazandığınız en değerli ve ilk paralar olacaktır. Aynı kaliteyle ve istikrarlı bir şekilde devam ettiğinizde ortalama olarak 1 – 2 yıl sonra sitenizden dişe dokunur oranlarda paralar kazanmaya başlayabilirsiniz.

Blog yazarak ne zaman para kazanacağınıza dair net bir tarih vermek mümkün değildir. Yukarıda da değindiğim gibi bu tamamen sizin emeklerinize, gayretinize ve çalışmanıza bağlıdır.

Pek çok blog belli bir süre geçtikten sonra para kazanmaya başlıyor. Tabi istisnalar olmuyor mu derseniz oluyor elbette. Çok kısa sürede ilgi çekerek veya reklam yaparak, tanıtım yazısı yazdırarak markalaştıran bloglar da var.

İlginizi Çekebilir: Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır?

Ancak ilk birkaç ay içinde büyük paralar bekleyerek bu işe girmeniz, ileriki zamanlarda sizi pek mutlu etmeyecektir. Çünkü blogdan para kazanmak uzun vadede gerçekleşecek bir para kazanma yöntemidir.Blog Yazarak Ayda Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu soruyu yanıtlamadan önce blogdan para kazanmanın birçok yönteme dayalı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Fakat en bilinen, en çok tercih edilen ve en güvenilen klasik yöntem olarak blogunuzda Google Adsense reklamları yayınlamaktır. Zaten az sonra vereceğimiz rakamlar da bu yöntemi baz alarak verilen örnekler olacaktır.

Dediğim gibi Google Adsense web site sahipleri ve blog yazarları tarafından en çok tercih edilen para kazanma aracıdır. Fakat bu yöntem dışında özel reklamlar alarak, sitenizde tanıtım yazıları alarak, blogda pazarlama yaparak para kazanmak da mümkündür.

Tamamen genelleme yaparak 2019 verileri hakkında konuşursak; günde bine yakın ziyaretçi alan bir blog ayda 100-200 TL civarı para kazanabilir. Kaç yüz olacağı tamamen şartlara ve içeriğe göre değişir. Örneğin aynı tarihte açılmış bir blog aylık 200 TL kazanırken diğer bir blog 500 TL kazanabilir.

Bu rakamsal farklılık ise Google reklamlarının konuları, reklamlara tıklanmalar, blogun içeriği vs gibi birçok etkenden kaynaklanmaktadır. Aynı oranda günde 10 bin kişinin ziyaret ettiği bir blog ayda binli rakamları bulabilir. Bu rakamlar da yine çok esnek bir şekilde 3-5 bin TL aralığında değişebilir.

Az önce de dediğimiz gibi verdiğimiz bu veriler, Google Adsense üzerinden kazanabildiğimiz ve esnek rakamlar. Google Adsense dışında markalaşmış bloglar, yaptıkları özel iş birlikleriyle on binler hatta en üst düzeylerde yüz binler kazanabilir.

Örnek vermek gerekirse siz yemek tarifleri yayınladığınız bir bloga sahipsiniz ve blog gün içerisinde binlerce ziyaretçi alıyor. Bir baharat firması veya bir bakliyat firması ise tariflerinizde ürünlerinin reklamını yapmanız şartıyla size iyi teklifler önerebilir.

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Püf Noktalar!.

İstikrar her şeyden önce gelir: İnternette içerik yayınlarken çoğu kişi Google algoritmasına uygun olmak için SEO’ya önem verir. SEO’nun önemli kriterlerinden birisi de düzenli ve istikrarlı içerik üretilmesidir.

Google algoritmasında güncel bir blog olduğunuzu göstermek üst sıralara çıkarmak için önemlidir. Üst sıralarda olmanızda daha çok ziyaretçiyi çekmek demektir. Daha çok ziyaretçi de daha çok para kazanmak anlamına gelmektedir.

Blog yazarak para kazanmak sabır ister: İlk paragraftan bu yana bahsettiğimiz gibi ilk aylarda büyük paralar kazanmak için yola çıkarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü muhtemelen ilk aylarda ziyaretçinizin az olması nedeniyle muhtemelen hiç para kazanamayacaksınız.

Bunu uzun vadeli bir iş olarak düşünmeniz gerekiyor. Yatırım yapıyorsunuz ama yaptığınız yatırımın getirisini uzun vadede alıyorsunuz.

Yazarlık tecrübenizin olması şart değil: Blog yazarak para kazanmak için yazmayı sevmek gerekiyor. Eğer sevmiyorsanız bu işi yapmanız zor olacaktır. Fakat diğer yandan hiçbir tecrübeniz yoksa bile blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Çünkü istikrarlı bir şekilde içerik yazıp yayınlayarak bir süre sonra deneyiminiz artacaktır ve daha güzel ve kaliteli içerikler çıkarmaya başlayacaksınız.

Seo Uyumlu Makale Yazmayı Bilmelisiniz: Blog yazıları hem kullanıcı odaklı hem de arama motorları tarafında uyumlu olmalıdır. O yüzden seo uyumlu makaleler/yazılar yazmak çok önemlidir. Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka seo uyumlu makale yazmayı bilmeniz gerekiyor.

Daha önce yazmış olduğum Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır başlıklı yazımı okuyarak bu konuda bilgi edilebilirsiniz.

Bloğunuz için seçtiğiniz konuya ilgi duymalısınız: İleriki zamanlarda sıkılmamanız ve yazdığınız yazınızdan zevk almanız çok önemli. O yüzden sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir alanda blog açmak hem gelişmek adına hem de para kazanmak adına daha iyi olacaktır.

Okur beklentileri çok önemlidir: İlk başlarda istediğiniz yazılar yazabilirsiniz. Bir süre sonra sizi takip eden bir kitleye sahip olduğunuzda; onların beklentilerine göre yazılarını şekillendirmeniz, onların sizi takibe devam etmesi için çok önemlidir. Onların beklentilerini anlayıp onlarla iletişime geçmeniz hem bloğunuzun kalitesi bakımından hem de ziyaretçi sayınız bakımdan oldukça yararlı olacaktır.

Sonuç Olarak:

Blog yazarak para kazanmak çeşitli şartları yerine getirerek yapılabilecek çok yönlü bir iştir. Bu konuda hiçbir bilginiz olmadan dahi bu işe başlayabilirsiniz. Zira bu konuda internette araştırma yaptığınız zaman pek çok kaynak olduğunu göreceksiniz. Oralardan istifade ederek blog yazabilir ve para kazanabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir