1 Dakikada Kaç Kelime Okunur? Sen Kaç Kelime Okuyorsun?

1 dakikada kaç kelime okunur sorusunun cevabına daha önce yazmış olduğum 1 sayfa kitap kaç dakikada okunur başlıklı yazıda kısmen değinmiştim. Bu yazıda bu konuyu biraz daha detaylı bir şekilde ele alıp tüm yönleriyle görelim.

Bir Dakikada Kaç Kelime Okunur?

Bu sorunun iki farklı cevabı vardır. Öncelikle eğer kendinizin 1 dakikada kaç kelime okuduğunuzu merak ediyorsanız bunun cevabını da yine sizin vermeniz gerekiyor. Çünkü herkesin okuma hızı farklı olacağı için dakikada okunacak kelime sayıları da farklılık gösterecektir.

Yapmanız gereken şey, 2 dakika 5 saniye süre tutmak ve bu süre içerisinde bir metin okumaktır. Süre dolduğu zaman kaldığınız kelimede okumayı bırakın ve geriye dönüp kaç kelime okuduğunuzu sayın. Çıkan sayıyı da ikiye bölün. Ortaya çıkan sonuç sizin dakikada kaç kelime okuduğunuzu gösteren sonuç olacaktır.

Örneğin ben bu şekilde bir ölçüm yaptığım zaman dakikada ortalama 240 – 250 kelime arası okuduğum sonucu çıkıyor. Türkiye ortalamasının genel olarak 200 – 300 kelime arasında olduğu düşünülürse, buna göre ortalama bir okuyucu oluyorum. Fakat hızlı okuma tekniği açısından bakıldığında bu sonuç pekiyi sayılmamaktadır.

1 dakikada kaç kelime okunur sorusunun ikinci cevabı ise hızlı okuma teknikleri açısından cevaplanmalıdır. Yani bir insan bir dakikada en fazla kaç kelime okuyabilir?

Bu sorunun cevabını 18.04.2019 tarihili bir habere istinaden şöyle cevaplayabiliriz: Mersinde 12 yaşındaki bir çocuk dakikada 14 bin 430 kelime okuyarak dünya rekoru kırmıştır. Haberin devamı ve detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yani buradan da anlaşılacağı üzere 1 dakikada kaç kelime okunacağının bir üst sınırı şuan için belli değildir. Evet, 14 bin 430 kelime ile bir rekor kırılmıştır ama bir başkası dakikada daha fazla kelime okuyarak bu rekoru da kırabilir.

Tabii ki böyle bir rekoru kırmak için çok çalışmak ve hızlı okuma tekniklerini çok iyi bilip kullanmak gerekiyor.

Ayrıca

Bir dakikada kaç kelime okunacağı okunan metnin niteliği, yazı fontunun büyük – küçüklüğü, metin içerisindeki yabancı kelimelerin varlığı ve basılı ya da dijital ortamda olup olmadığı gibi çeşitli etkenlere de bağlıdır.

Yani büyük yazı fontuna sahip bir hikaye okumakla, küçük yazı fontuna sahip akademik bir metni okumak aynı olmayacaktır.



Yavaş Yavaş Kitap Okumak Doğru mu?

Öncelikle şöyle bir tablo vermek ve okuma hızlarını kategorize etmek daha doğru olacaktır. Aşağıdaki oranlar yetişkin bir insanın okuma hızı açısından ele alınmıştır. Bu doğrultuda yavaş yavaş kitap okumak doğru mu sorusuna da cevap verilmiş olacaktır.

Dakikada 80 – 160 Kelime: Okuma hızı çok düşük olarak kabul edilir. Aynı zamanda konsantrasyon ve anlama oranı da düşüktür.

Dakikada 160 – 220 Kelime: Okuma hızı yine düşük olmakla beraber alt seviye de geliştirilmeye açık olarak kabul. Yukarıda da ifade ettiğim gibi Türkiye’de ortalama olarak 1 dakikada okunan kelime sayısı bu aralıktadır. Yine konsantrasyon ve anlama oranı düşük kabul edilir.

Dakikada 220 – 320 Kelime: Ortalama olarak kabul edilebilecek bir orandır. İşin ilginç yanı bu oran Türkiye açısından ortalama ve üstü olarak kabul edilirken bazı Batılı ülkelerde ortalama olarak hatta ortalamanın da daha aşağısı olarak kabul edilir.

Dakikada 320 – 500 Kelime: Bu oran ortalama üstü olarak kabul edilir. Hızlı okuma teknikleri ile biraz çalışılması ve antrenman yapılması durumunda kısa sürede yakalanabilecek bir değerdir. Aynı zamanda bu aralık konsantrasyonun artış gösterdiği oranlardır.

Dakikada 500 – 800 Kelime: Tüm dünyada ortalamanın üzerinde ve hızlı okuma olarak kabul edilen oranlardır. Bu seviyede bir okumada anlama oranları ve konsantrasyon da fazladır. Bu aralıkta okumalar yapmak için mutlaka bir hızlı okuma eğitimi alınmış olması ve hızlı okuma çalışmalarının yapılmış olması gerekmektedir.

Dakikada 800 Kelime ve Üzeri: Dakikada okunan 800-1100 kelime aralığı üst düzey bir hızlı okuma olarak kabul edilir. Bu aralıkta okumalar yapanların anlama oranlarında bir miktar düşüş olmaktadır. Fakat bazı özel teknik ve çalışmalar ile bu anlama kayıpları da nispeten önlenebilmektedir.

1 Dakikada Kaç Kelime Okunmalı?

Yukarıdaki tabloda dakikada okunacak kelime sayılarının aralıklarını, Türkiye’de ve dünyadaki ortalamaları gördük. Bu bağlamda 1 dakikada kaç kelime okunmalı sorusunun cevabı olarak dakikada en az 300 – 500 kelime arasında okunmalıdır diyebilirim.

Zira dakikada okunacak 300 – 500 kelime aralığının dünyada ortalama olarak kabul edildiği göz önünde bulundurulursa, bir dakikadaki okuma hızının en az bu aralıkta olması gerekmektedir. Fakat bunun üzerinde bir okuma çok daha iyi olacaktır.



Neden Hızlı Okumalıyız?

İnsan beyni belli kapasiteleri olan ve çalıştıkça gelişen bir organdır. Bu bağlamda ortalama bir insan beyni dakikada 500-600 kelime okuyabilir ve rahatlıkla anlayabilir kapasitededir. Eğer hızlı okunmazsa bu kapasite boşa gitmiş olacaktır.

Örneğin dakikada 600 kelime okumak varken eğer 200 kelime okuyorsak, kalan 400 kelimelik kapasite boşa gidiyor demektir. Ayrıca 200 kelime civarı okurken konsantrasyon yoğunluğunun da az olduğu göz önünde bulundurulursa, zihnin başka şeylerle meşgul olması kaçınılmaz olacaktır.

Hızlı okumak ayrıca kişisel gelişime çok büyük katkı sağlayacaktır. Dakikada 150 kelime okuyan ile dakikada 600 kelime okuyanın kişisel gelişim oranı aynı olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kişisel Gelişim Önerileri

Ayrıca hızlı okuma teknikleri okul başarısını ve sınavlardaki başarıyı artırmaktadır. Ülkemizdeki eğitim ve sınav sisteminin ağırlıklı olarak çoktan seçmeli test usulünde olduğu göz önünde bulundurulursa, 1 dakikada çok fazla kelime okumak sınav esnasında hızı, anlamayı ve konsantrasyonu artıracaktır.

Nitekim hızlı okuma kurslarına ve eğitimlerine katılan pek çok öğrenci bu amaçla katılmaktadır ve gerçekten de başarılı olmaktadır.

Hangi Sınıf 1 Dakikada Kaç Kelime Okumalıdır?

Yukarıda verdiğim bilgiler ve tablo yetişkin bir insanın okuma hız ve oranlarını göstermektedir. Fakat bu oranlar okul çağındaki çocuklar için tam olarak geçerli değildir. İlkokula yeni başlamış bir çocuktan dakikada 500-600 kelime okumasını beklemek doğru olmayacaktır.

Hangi Sınıflarda Okuma Hızı Nasıl Olmalıdır?

İlkokullar için genel olarak şöyle bir tablo verebiliriz:

 1. Sınıfın Sonunda: 45 – 70 kelime aralığında
 2. Sınıfın Sonunda: 60 – 80 kelime aralığında
 3. Sınıfın Sonunda: 80 – 95 kelime aralığında
 4. Sınıfın Sonunda: 90 – 100 kelime aralığında
 5. Sınıfın Sonunda: 100 – 120 kelime aralığında

Bu verdiğim oranlar, ilkokul öğrencilerinin beklenen okuma hızlarını ifade etmektedir. Fakat çocuğun gelişim özellikleri ve kişisel farklılıkları nedeniyle bu oranlar değişiklik gösterebilir.

Sonuç

1 dakikada kaç kelime okunur sorusunun cevabını detayları ile görmüş olduk. Öncelikle kendi okuma hızınızı ölçüp, dünyadaki okuma oranlarıyla kıyaslamanız ve ona göre bir çalışma yapmanız gerekiyor.

Bu yazıyı yazarken fark ettim ki benim okuma hızım da dünya ortalamasının altında kalıyormuş. O yüzden bir öz değerlendirme yaparak dakikadaki okuma hızımı artırmam gerekiyor.

Siz de 1 dakikada kaç kelime okuduğunuzu ölçüp, yorum olarak yazabilirsiniz.


29

1 Dakikada Kaç Kelime Okunur? Sen Kaç Kelime Okuyorsun?” için 5 yorum

 • 21 Kasım 2020 tarihinde, saat 17:32
  Permalink

  355 kelime okudum ve, bir gibi bağlaçları saymadım eğer sayarsam belki 400 e yakın olabilir

  Yanıtla
  • 4 Mart 2021 tarihinde, saat 21:20
   Permalink

   Dakikada 355 kelime okumak ortalamanın üzerinde. Gayet güzel. Daha fazla okuma yaparak hızınızı daha çok artırırsınız. Okumaktan vazgeçmeyin 🙂

   Yanıtla
 • 26 Kasım 2020 tarihinde, saat 20:45
  Permalink

  Eskiden okulda hep ben birinci gelirdim hızlı okuma yarışmasında. 🙂

  Yanıtla
  • 4 Mart 2021 tarihinde, saat 21:23
   Permalink

   Maşallah Recep Bey. Eskiden gelen birikiminizi blogunuzdan biliyorum. Blogunuzu zaman zaman ziyaret ediyorum. “Mürekkebin kuruduğu yerde kan akıyor” denir. O yüzden okumaya ve yazmaya devam. Saygılar 🙂

   Yanıtla
  • 11 Temmuz 2021 tarihinde, saat 12:49
   Permalink

   ReHiTu hoc am ilginç yerlerde karşıma çıkıyorsunuz. Telegramda grup kurarsanız yeniden haber edin. 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir