Beyaz Sabun Cildi Beyazlatır Mı? Faydaları ve Zararları

Beyaz sabun cildi beyazlatır mı?

Yazıya doğrudan bu sorunun cevabını vererek başlayalım ve ardından da beyaz sabunun faydaları – zararları ve diğer kullanım alanları hakkında bilgiler vererek devam edelim.

Beyaz sabun cildi beyazlatır mı?

Öncelikle beyaz sabun dediğim zaman, Duru, Dalan, Işıl, Hacı Şakir gibi ve benzeri farklı markalarla kalıplar halinde satılan beyaz sabunlardan bahsettiğimi bilmelisiniz.

Beyaz sabunun cildi beyazlattığına dair herhangi bir olumlu bilginin olmadığını söyleyebilirim. Çünkü beyaz sabun daha çok cilt ve saç temizliğinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt rengini açma, cildi beyazlatma gibi ekstra bir özelliği yoktur diyebiliriz.

Fakat diğer taraftan etkili temizliği ve hoş kokusu sayesinde cilt ve saç temizliğinde güvenle kullanılabileceği unutulmaması gerekiyor. Her gün sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bu sabunla yüzü yıkamak, cildi temiz tutacağı için ve gözenekleri açarak kir birikimini engelleyeceği için kısmi bir beyazlık sağlayabilir diyebiliriz.

Cilt beyazlatma ve ekstra beyazlık için farklı sabunlar kullanmanız veya cilt beyazlatma maskeleri uygulamanız gerekebilir. Cilt beyazlatma maskeleri hakkında ilerleyen günlerde yazılar yazıp sitede paylaşacağım. O yüzden takipte kalabilirsiniz.

Cilt beyazlatmaya yardımcı olacak bir sabun olarak ise pirinç sabunu önerebilirim. Ayrıca pirinç sabunu cildi beyazlatır mı sorusunun cevabını da buradan okuyabilirsiniz.Beyaz Sabunun Cilde Faydaları

Son yıllarda farklı çeşitlerinin çıkması, sıvı sabun gibi türlerin artması ve yeni karışım ve formüllerin denenmesi ile beyaz sabuna rağbetin azalmasına rağmen hala pek çok evde temizlik için kullanılmaya devam etmektedir.

Beyaz sabunun en önemli ve birincil faydası, bir sabun olması nedeniyle etkili bir temizlik sağlamasıdır. Hem vücut temizliği için hem de saç temizliği için rahatlıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca özellikle son yıllarda üretilen farklı sabunların kokularının çok hoş olması nedeniyle kullanım sonrası ferahlık ve temizlik hissi yaşatmaktadır.

Beyaz Sabunun Pek Bilinmeyen Diğer Faydaları

Leke temizliğinde kullanılır: Beyaz sabun evdeki eşyalar, kıyafetler gibi ürünler için etkili bir leke temizleyici olarak da kullanılmaktadır. Örneğin üzerine leke değmiş bir kıyafetinizdeki lekeye beyaz sabunu iyice bir sürün. Ardından elinizde biraz çitileyip durulayın. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Ayrıca halıya dökülen lekeler için de kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, temizleyeceğiniz şeyin bu sabunu kullanmaya uygun olmasıdır. Yani hassas ve özel bir temizlik gerektiren eşyalarınız için kullanırken dikkatli olmalısınız.

Böcek Isırıklarına İyi Gelir: Daha doğrusu herhangi bir böcek ısırığından sonra, ısırılan yerin üzerine biraz beyaz sabun sürmek acıyı azalttığı bilinmektedir. Yine herhangi bir böcek ısırması durumunda doktora başvurmak daha doğru olacaktır.

Sıkışan Eşyalarda Kayganlaştırıcı Olarak Kullanılır: Evde bir şekilde sıkışan eşyaları çıkarmakta ya da parmağa sıkışan yüzüğü çıkmakta kayganlaştırıcı olarak beyaz sabun kullanılabilir.

Ayrıca mobilya ve dolapların raylarında da kullanılabilir. Böylece sıkışan rayların açılması, normal rayların daha kolay hareket etmesi sağlanmış olur.

Güzel Koku Olarak Kullanılır: Kıyafetlerinizin arasına ya da gardıroptaki giysilerinizin arasına bir kalıp beyaz sabun koymak kıyafetlerinizin daha güzel kokmasını sağlayacaktır. Ayrıca kıyafet dolabınızı her açtığınızda sizi temizlik hissi ve güzel koku karşılayacaktır.

Kokusunu sevdiğiniz bir beyaz sabun alarak böyle bir şey için kullanabilirsiniz.

Beyazlar Daha Beyaz: Özellikle beyaz kıyafetler ve iç çamaşırları için de yine beyaz sabun kullanılabilir. Beyaz kıyafete bulaşan leke ve kirleri beyaz sabun ile yıkarsanız kir ve lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Beyaz Sabunun Zararları:

Yemediğiniz ya da gözünüze temas ettirmediğiniz sürece, aslında beyaz sabunun bilinen bir zararı yoktur. Her türlü cilt, saç ve eşya temizliğinde kullanabilirsiniz ki beyaz sabunun faydalarını yukarıda ayrıntılı olarak gördük.

Fakat beyaz sabunun cildi kuruttuğunu söyleyen bazı kullanıcıların olduğunu biliyorum. Çünkü herkesin cilt tipi aynı olmadığı için beyaz sabun bazı cilt tiplerinde kurumaya ve çatlaklara sebep olabilmektedir. O yüzden ilk kullanımdan itibaren cildinize dikkat edip herhangi bir kuruluk olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Sonuç olarak beyaz sabun cildi beyazlatır mı sorusuyla başlayan bu yazıda beyaz sabun hakkında merak edilenleri bir araya getirmeye çalıştım. Ayrıca doğal sabunlar hakkında yazılan diğer yazılara ulaşmak için sitede bulunan doğal sabunlar bağlantısını kullanabilirsiniz.

Yazar: DİLEK ANILBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir