Başarısızlık Korkusunu Aşabilirsin!

Başarısızlık korkusu yaşadığın oluyor mu? Başarısızlık denildiğinde neler hissediyorsun?

Bu konuda genel bir tarif yapmak zordur. Çünkü hepimizin başarısızlık tarifi farklıdır. Örneğin benim için başarısızlık “bir şeyi” ifade ederken, senin için o durum başarısızlık ifade etmeyebilir. Buradan da her birimizin ayrı bir yapıda olduğu ve hepimizin başarısızlık tanımlarının farklı olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Başarısızlık Korkusu Nedir?

Başarısızlık korkusu genel bir tanımla; “kişinin hedeflerine ulaşma serüveninde, aklına gelen olumsuz düşünceler sonucunda, yolundan sapmasına neden olan engellerdir.”

Engeldir çünkü kişiyi hedefinden ziyade bu düşüncelere esir ederek, hedeflerinden uzaklaşır. Uzaklaştırmakla da kalmayıp zamanla yeni hedeflerine karşı da böyle olumsuz bir tavra büründürebilir. İşte başarısızlık korkusunu tetikleyen durum, bu olumsuz düşüncelere kulak verip, esir olmaktır.

Örneğin bir işe atılmaya karar verdiniz. O iş ile alakalı bütün hazırlıklar tamamlanmış, planlar yapılmış ve her şey görünüşte hazır bir durumda. Tam o esnada zihnimizde “hayır, ya sonu kötü biterse, ya başarısız olursam” gibi endişeler ortaya çıkar ve bizi oyalar.

Bu endişeler yapacağımız işi ve planlarımızı sorgulamamıza neden olarak korkutur ve şüphelenmemize neden olur. En sonunda da bizi planımızdan ayırır.

“Evet, bu işte başarısız olacağım” dedirterek vazgeçmemize sebep olur. Hayatımızda böyle örnekler olabilir. Önemli olan buna esir olmamaktır.

Burada beni çok etkileyen ve başarısızlık korkusunu aşmayı da çok güzel ifade eden bir örnek paylaşmak istiyorum.

Dünyaca ünlü bir basketbol oyuncusu olan Micheal Jordan şöyle diyor:

 “Kariyerimde 9000’in üzerinde şut kaçırdım, hemen hemen 300 maçta yenildim. 26 defa maç kazanma sayısı için bana güvenildi, fakat ben kaçırdım. Hayatımda tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum ve bu yüzden başardım.

Başarısızlıktan korkmayın.”Kişi Başarısızlıktan Korktuğunda Neler Olur?

Yolundan sapar: Örnek verdiğim gibi tüm planlar kurulmuş olmasına rağmen düşüncelere esir olmak çıkılacak yoldan alıkoyar. Çok istediği o şey, ona önce mantıksız gelmeye başlar. Sonra olumsuz taraflarını görmeye başlar ve sonra da yapmadığı için memnun kalmasına neden olur.

Bu memnun kalma durumu, korkunun etkisi ile ortaya çıkan sonuçtur. Çünkü düşünceler onu kandırmıştır ve vazgeçmesinin daha doğru olduğuna inandırmıştır.

Risk Almaktan Kaçar: Kişi başarısızlığa odaklandığında, yeni fırsatlara adım atmaz. Çünkü bunlara karşı önyargılıdır. Olduğun yerden üst konuma geçmek bir risktir ve neticede kazanmak ya da kaybetmek vardır.

Başarı kadar başarısızlık da bir risk olduğu için ve mevcut konumunu kaybetme ihtimali olduğu için bu durumu başarısızlık olarak algılar, korkar ve risk almaz.

Mutsuz Olur: Başarısızlık korkusu insanı mutsuz eder. Çünkü bir şey yapmak ve o alanda başarılı olup mutlu olmak istiyordur. Fakat “ya başarısız olursam” düşüncesi sürekli olumsuz fikirleri beraberinde getirerek kişiyi mutsuz eder.

Gelişemez: Hayalinden vazgeçip, risk almayan ve aynı doğrultuda mutsuz olan kişi gelişemez, kendini geliştiremez.

Zira gelişim, hedefler ile olur ve hedefler için yeri geldiğinde risk almak gerekir. Mutluluk kişinin, kendini işine adamasını sağlar. Aksi olduğunda kişi yaptığından zevk almaz ve gelişemez.

Pişman Olur: Kişi sırf başarısızlık korkusuyla, ya başarısız olursam düşüncesiyle hareket edip, düşündüğü hiçbir şeyi yapmazsa pişman olur ve geri dönülemez büyük pişmanlıklar yaşar.

Zira herhangi bir başarısızlık hayatın sonu değil aksine başarıya götüren bir engelin aşılmasıdır.

“Hayatta en büyük pişmanlıklarım, pişman olurum diye yapmadıklarımdır.”

Başarısızlık korkusu, hayatımızın merkezine geçerek bizi ele geçirip, sömürüyor. Aynı şekilde amacımızdan alıkoyarak, yanlış yolda ilerlememize neden oluyor.

Başarısız Olmak Kötü Müdür?

Bu sorunun cevabı tamamen bakış açısına bağlıdır. Başarısız olduğunda “eyvah, bittim, artık olmayacak” dersen senin için çok kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ancak sen şunları düşünüp “eksik olduğumu biliyorum, şimdi daha çok çalışacağım ve oraya ulaşacağım” dersen o zaman kötü değildir. Çünkü sen bundan bir ders çıkarmışsındır.

Bence başarısızlık kötü değildir çünkü orada da bir ders vardır. Bu ders daha çok çalışmak ve kendini o şeye adamaktır.

Yorulmadın mı?

Bu düşünceler seni yormadı mı? Başarısız olacağını düşünmektense şuana odaklanmak sence daha iyi değil mi?

“Başarısız olmak kötü müdür” sorusuna bir de Thomas Edison’un hatıra defterinden bir anı ile cevap verelim.

Peş peşe deneylerin sürdüğü bir gün asistanı Edison’a:

– Artık bu işten vazgeçsek, deyiverdi.

– Niçin, dedi Edison.

– Çünkü şu ana kadar 2000 deney yaptık ve hiçbir sonuç alamadık, diye cevap verdi asistanı. Bunun üzerine Edison itiraz ederek şu cümleleri sıraladı ve başarısız olmanın kötü olup olmadığını veciz bir şekilde ifade etti:

– Bu doğru değil. Evet henüz amacımıza ulaşamadık ama hiçbir netice elde edemediğimiz doğru değildir. Çünkü aradığımız şeyin bu 2000 deney içinde bulunmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.Başarısızlık Korkusu Nasıl Aşılır?

İstek: Kendini sorgula “ben gerçekten bundan kurtulmak istiyor muyum?” Bu korkudan kurtulmayı istediğine inanıyorsan şimdi adımlarını at.

Ders Al: Geçmişte yaşadığın başarısızlıklardan ders al ve şimdi onları yapmadan yoluna devam et. Hata yapmaktan korkma! Sadece gerekli olan dersleri çıkar ve uzaklaş onlardan.

Çalış: Daha çok emek harca, daha çok çalış. Yaptığından fazlasını yap ve kendini tatmin et.

Önem Ver: Çalışmak tek başına yeterli değildir. Aynı şekilde yaptığın şeye önem vermen de gerekir.

Şu Ana Odaklan: Geçmiş yahut gelecek değil. Yaşadığın şu ana odaklan ve onu en güzel şekilde değerlendir.

“Dün gitti, yarın gelmedi, ânı yaşa…”

Güven: Elinden geleni yaptın ve yapıyorsun. O halde kendine ve yaptığın şeye güven ve yoluna bak.

Olumlamalar Yap: “Yeterince çalıştığım için başarılıyım. Şu anımı çok iyi değerlendiriyorum ve başarı bana geliyor” gibi olumlamalar yap.

Nasıl istiyorsan o şekilde olumlamalar yazabilirsin. Neden sonuç şeklinde olsun yeterki.

Kendini Geliştir: Her gün kendini geliştir ve kişisel gelişimine katkıda bulunacak şeyler yap. Bu konuda daha önce yazılmış şu yazıyı okuyabilirsin: Kişisel Gelişim Tavsiyeleri – Öneriler

Yazımın sonunda şunları eklemek istiyorum. Hayatın renkleri vardır, daima beyazlar ve maviler yoktur. Başarı gibi başarısızlık da vardır. Önemli olan bundan bir ders alıp yoluna bakmandır.

Ne olursa olsun elinden geleni yap ve akışa bırak kendini. Başarısızlık korkusu engellemesin seni. Böylece ulaşacaksın hayallerine.

Yazar: ATAKANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir