Başarı Nedir? Başarı Adımlarıyla Nasıl Başarılı Olabiliriz?

Başarı Nedir?

Başarı nedir sorusuna farklı cevaplar verilebilir elbette. Burada genel bir tanım yapmak istiyorum. Başarı: yapmayı planladığımız işleri, üstesinden gelerek, istediğimiz doğrultuda ortaya çıkartmamızdır.

Başarı göreceli bir kavramdır. Kişiden kişiye değişir. Mesela bir öğrenci bir sınavdan 80 puan aldığında başarılı oldum derken, 90 puan alıp başarısız oldum diyen öğrenciler vardır. Buradan da çıkarabileceğimiz gibi başarı tanımı  kişiye hastır.

Ben kendimce bir tanım söylemek istiyorum. Bana göre başarı hedeflenen noktaya ulaşıldığında, hissedilen tatmin olma duygusudur.

Hayata bakış açımız, ideallerimiz, isteklerimiz bizim başarı standartımızı belirler. Aynı şekilde mutluluğumuzu belirleyen etkenler arasında da vardır.

Daha önceki yazımda başarısızlık korkusundan bahsetmiştim, bu korkuyu daha önce açıkladığım için şimdi başarılı olmak için neler yapılabilir sorusu üzerine cevaplar yazacağım.Nasıl Başarılı Olabiliriz?

İstek Duymak: Hayatımızda attığımız adımlarda istekli olmazsak başarılı olamayız. Neden başarılı olamayız? Çünkü kişi istemediği adımı attığında kendini vermez, bundan dolayı olduğu yerde sayar.

Özellikle meslek seçimlerinde insanlara sevdikleri ve istedikleri işleri yapmaları tavsiye edilir. Çünkü bir insan severek ve isteyerek çalışırsa o işte çok daha başarılı olur.

Ülkemizde çalışan insanlar üzerinde zaman zaman yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki, pek çok insan sevmediği, çalışmak istemediği işlerde çalışıyorlar. Böyle olduğu zaman da hem mutsuz oluyorlar hem de istedikleri başarıyı yakalayamıyorlar. Fakat bunun tam tersi olarak, herkes istediği işte çalışıyor olsa çok daha farklı olurdu. Bu sebeple başarılı olabilmek için istek duymak oldukça önemlidir.

Plan kurmak / Planlı çalışmak: İstedikten sonra adım atma başlar. Bu adımı atmamız için önce düzenli bir plan hazırlamalıyız. Planımızı hazırlarken mantıklı olmasına ve uygulanabilir olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Mesela günlük planımızı yaptık ve temel ihtiyaçların dışında, çalışmamız için kalan süre 4 saat diyelim. Bu süre içerisinde bir tane işi hakkıyla yapıp bitirmek mantıklı iken üç işi bir günde bitirmek mantıksız ve olanaksızdır. Çünkü aynı anda birden fazla işe odaklanmak sonucunda o işte bozulmalar olur.

Bu sebeple başarılı olmak için bir plan yapıyorsak o plan mantıklı ve uygulanabilir olmalıdır.

Çalışmak: İstekliyiz, planımızı hazırladık, şimdi bu plana uyarak çalışma zamanı.

Doğru şekilde çalışmak, başarı merdivenlerini birer birer çıkmamızı sağlar. Bu esnada şu soruyu sormak istiyorum doğru çalışmak nedir? Bu soruyu düşünün, tek bir doğru yoktur. Herkes için farklı çalışma stilleri vardır, buna odaklanın ve kendi çalışma yönteminizi not alın.

Çalışma tarzın, senin anlamaktan keyif aldığın haldir, bu sayede daha çok anlar, verim alırsın.

Başarıya ve kendinize İnanın: Yağmur duasına giderken şemsiyeyi yanında götüren kişi gibi, kişi yolunda ilerlerken şemsiyesini yanından ayırmamalıdır. Duaya giderken yağmur yağacağına inandığı için şemsiyesini yanında götürdü. Sende yolundan emin ol ve inan. Tüm inançlarını, ideallerini, kararlarını, bilgilerini, isteklerini yanına alarak ulaş istediğin noktaya.

İrade – İnat: İrade ve inat kardeştir. Karşına bir engel çıktığında iraden ile ya vazgeçer ya da yoluna bakarsın. Tam bu noktada inat devreye girer ve iradeni harakete geçirir. Bunun etkisi ile iraden seni yoluna sımsıkı sarılmanı sağlar, işte inat ve irade engeller karşına çıktığında pes etmeden yoluna bakmanı sağlar.Cesaret: Başarı yolu, türlü zorluklara gebedir. Bazen vazgeçtiğin olacak, bazen istemediklerini yapacaksın. Cesur olduğunda ne olursa olsun yılmadan devam edersin, çünkü cesaret korkunu öteleyerek yoluna bakmanı sağlar, risk alarak ilerletir.

B Şıkkı: Birçok ihtimal var. Kötüsüne odaklanma ancak her ihtimale karşı yolun tıkanmasın. B şıkkı böyle bir kurtuluştur. İstenilmedik durum başına geldiğinde “ben bunu düşünmüştüm ve bu planı aktif ederim demiştim”, diyerek adımlarını kolaylaştırır ve bu sayede afallamazsın. Bunun sonucunda başladığın yoldan sapmaz, her ihtimale karşı istediğin noktaya ulaşırsın.

Rahatla: Daima yolun düzlük olmayacak, yokuşlar ve taşlar da olacak. Bunlar seni zorlasa dahi vazgeçirmeyecek çünkü sen kararını verdin. İsteklisin ve iradeni yanına aldın, aynı şekilde inancın yüksek seviyelerde. Zorluklar olduğunda, yaptıklarını düşün, attığın adımları, kararlarını planlarını…

Seni en çok ne rahatlatır? Bu sorunun cevabı sende, müzik dinlemek ya da müzik yapmak, yürümek, okumak, yemek yapmak gibi bir sürü örnek yazabilirim ama bunun yanıtını en iyi sen biliyorsun. Buna biraz odaklanmanı istiyorum, verdiğin cevap yolunda sana güç kaynağı olsun ve rahatlatsın.

Başarı için benim önerilerim bunlar, ama en çok sen bileceksin bunun nasıl olduğunu çünkü hepimiz ayrı benliklerimiz ile farklı dünyalarız. Başarı tesadüf değildir, onu tırnaklarınla kazıman gerekir. Durma yolunda, inan kendi gücüne ve başar…

Yazar: ATAKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir