1 Sayfa Kitap Kaç Dakikada Okunur?

1 Dakikada Kaç Sayfa Kitap Okunur?

1 sayfa kitap kaç dakikada okunur sorusu ile 1 dakikada kaç sayfa kitap okunur sorusunun cevapları bizi aynı noktaya çıkarıyor. Çünkü her iki sorunun cevabı da tamamen bizim okuma hızımızla alakalıdır ve bazı şartlara göre değişmektedir. Bu şartların neler olduğunu detaylı bir şekilde görelim.

Bir Sayfa Kitap Kaç Dakikada Okunur?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Yani burada rakamsal olarak ne yazarsak yazalım hem doğru olacaktır hem yanlış olacaktır. Çünkü herkesin okuma hızı farklı olduğu için bir dakikada okunacak kelime ve sayfa sayıları da aynı olmayacaktır.

Diğer yandan okunan yazının niteliği, dili, anlatım biçimi, içeriği, içinde yabancı kelimelerin olup olmaması gibi pek çok etken de yine okuma hızını doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla bir dakikada kaç sayfa kitap okunacağını da belirleyecektir.

Bunu kendim üzerinden birkaç örnek ile anlatmaya çalışayım. Örneğin ben ortalama okuma hızına sahip birisiyim ve dakikada yaklaşık olarak 200 kelime civarında okuyorum.

Eğer okuduğum kitap bir roman ya da hikâyeyse ve akıcı bir dile sahipse okuma hızım biraz daha artıyor. Çünkü okuduklarımın heyecanıyla bir sonraki sayfaya bir an önce geçmek için daha hızlı okuyorum. Böyle olunca yerine göre bazen 1 dakikada 1-1,5 hatta 2 sayfa okuduğum oluyor.Bazen de akademik kitaplar, araştırma yazıları ve akademik makaleler okuyorum. Bu tür yazıları okurken biraz daha dikkatli okuyorum. Bazı yerlerin altını çiziyorum ve bazen notlar almam gerekiyor. Böyle olduğu zamanlarda da okuma hızım haliyle düşüyor. Yerine göre bir sayfa kitabı 3-4 dakikada hatta daha fazla sürede okuduğum oluyor.

Bir diğer etken de yazı fontunun büyük – küçüklüğüdür. Yani bazı kitaplarda yazı fontları daha büyük kullanıyor. Böyle olduğu zamanlar hem okuması kolay oluyor hem de 1 dakika içinde daha fazla kelime okunduğu için daha fazla sayfa okunmuş oluyor. Böyle büyük yazı fontu olan bir kitaptan 1 dakika belki de 3-4 sayfa hatta daha fazlasını okuyabilirim.

Bunun tam aksi olarak da bazı kitapların yazı fontları çok küçük olabiliyor. Bunları okuması da haliyle biraz daha zorlaşıyor. Hem gözler kelimeleri seçmekte zorlanıyor, okuma hızı düşüyor hem de 1 dakikada okunacak sayfa sayısı azalıyor. Normal bir kitapta 1 dakikada 1-1,5 sayfa okuyabiliyorken bu tür kitaplarda bazen 1 sayfayı 2 dakika civarında okuyabiliyorum.

Okuma hızını etkileyen bir diğer etken de kitap içerisinde kullanılan yabancı kelimelerin olmasıdır. Örneğin şu sıralar Sabahattin Ali’nin “İçimizdeki Şeytan” isimli romanını okuyorum. Kitap genel olarak normal bir akışta hatta yerine göre biraz daha hızlı okuyorken, bazı yabancı kelimelerin olması okuma hızımı etkiliyor.

Sonuç olarak toparlayacak olursam 1 dakikada kaç sayfa kitap okuyacağınız ya da 1 sayfa kitabı kaç dakikada okuyacağınız hem okuma hızınıza hem de kitabın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kendi okuma hızını bularak ve okuduğunuz kitabın özelliklerini göz önünde bulundurarak, 1 dakikada kaç sayfa kitap okuyacağınızı hesaplayabilirsiniz.

1 Dakikada Kaç Kelime Okunur?

Bu sorunun cevabı da hem size bağlıdır hem de yukarıda saydığım gibi bazı dış etkenlere bağlıdır. Yine de bunu test etmek mümkün ve gayet kolaydır.

Elinize herhangi bir kitap alın.  Burada hangi türden olduğu çok da önemli değildir ama içinde çok fazla yabancı kelime olmayan bir kitap olursa daha doğru sonuçlar almak adına iyi olacaktır. Telefonunuzun geri sayımını veya kronometresini açın ya da bir yakınınızdan süre tutmasını rica edin.

Ben telefondan geri sayım açmayı daha doğru buluyorum. O yüzden bu örnek üzerinden anlatacağım. Geri sayım ayarını 2 dakika 5 saniye olarak ayarlayın. Kitabınız açık ve hazır bir halde dursun. Sonra geri sayımı başlatıp siz de hemen okumaya başlayın. Her zaman nasıl okuyorsanız o şekilde okuyamaya gayret edin. Çünkü normalden hızlı okumaya çalışırsanız gerçek ve doğru sonuçlar ortaya çıkmayacaktır.

Süre boyunca normal okuma hızınızla okumaya devam edin. Daha sonra süre bittiği zaman hangi kelimede kaldıysanız oradan itibaren okumayı bırakın. Sonra kaç kelime okuduğunuzu teker teker sayın. Çıkan sayıyı ikiye bölün. İşte çıkan o sonuç sizin 1 dakikada kaç kelime okuduğunuzu gösteren sonuçtur.

Neden 2 Dakika 5 Saniye?

Okuma hızınızı ölçmek için kullanacağınız zaman dilimi en az 2 dakika olsun. Çünkü ilk dakika içerisinde yeteri kadar odaklanamayabilirsiniz ya da ilk sayfa kolay veya zor okunur olabilir. Bu da sonuçların doğruluğunu olumsuz etkileyecektir. O yüzden en az 2-3 dakikalık bir okuma tam olarak net bir şekilde okuma hızınızı ortaya çıkaracaktır.

O fazladan 5 saniyelik süre de ilk başlangıç esnasında adaptasyon sırasında kaybedeceğiniz sürenin telafisi içindir. Yani bu 5 saniyelik süre belki okuma hızınızı çok fazla etkilemeyecektir ama yine de en doğru sonuçları alabilmek için 5 saniyelik ekstra bir süre olması iyi olacaktır.

Burada yazdıklarım sizin 1 dakikada kaç sayfa kitap okuyacağınızın cevabını bulmanıza ve 1 dakikada kaç kelime okuyacağınızı hesaplamanıza yarayacaktır.

Hızlı okuma teknikleri açısından 1 dakikada kaç kelime okunur sorusuna da bir başka yazıda yeniden cevap bulacağız. Ayrıca hızlı okuma konusundaki rekorları da inceleyeceğiz.

Son olarak sizin okuma hızınız kaç? 1 dakikada kaç kelime ya da kaç sayfa okuyorsunuz? Yorum olarak yazın lütfen.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir